Vendosni fjalën kyçe....

Masakër në SHBA, vriten 20 të vrarë e plagosen 26 të tjerë


Autori i dyshuar për vrasjen e 20 personave dhe plagosjen e 26 të tjerëve në El Paso të Shtunën mund të përballet me krimin e urrejtjes dhe akuzat për vrasje, sipas zyrtarëve, raporton CNN.

Policia dyshon se një dokument është shkruar nga 21-vjeçari “lidhje për krim të urrejtjes”.

Dokumenti prej katër faqesh i postoi në internet në gjuhën spanjolle shfaq pikëpamje të bardha nacionaliste dhe raciste. Në të kishte thirrje kundër emigrantëve dhe hispanikëve, duke fajësuar emigrantët dhe amerikanët e gjeneratës së parë për heqjen e vendeve të punës dhe për përzierjen e kulturave në SH.B.A.

I dyshuari është identifikuar si Patrick Crusius nga Allen, afër Dallas, thanë tre burime për CNN. Dy burime federale të zbatimit të ligjit dhe një burim i qeverisë së shtetit konfirmuan identitetin e të dyshuarit.

I dyshuari u dorëzua në polici “pa incidente”, u tha gazetarëve zëdhënësi i policisë El Paso Sgt. Robert Gomez.

Dokumenti policor beson se i dyshuari kishte postuar në “8chan”, një bord mesazhesh në internet me përmbajtje raciste, fanatike dhe antisemite. Një analizë e CNN për dokumentin zbulon se ajo ishte postuar më pak se 20 minuta para se policia të merrte thirrjet e para në lidhje me të shtënat.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *