Vendosni fjalën kyçe....

Sa 3 fusha futbolli, njihuni me anijen ‘e zgjuar’ naftëmbatëse (Video)


Një transportues nafte me madhësinë e gati tre fushave të futbollit është ndërtuar dhe dërguar te pronari i saj i ri në verilindje të Kinës. Është transportuesi i parë ‘i zgjuar’ në botë dhe ka një kapacitet ngarkimi prej 308,000 tonësh.

Tipari kryesor i anijes, e cila i përket llojit të transportuesve të mëdhenj të naftës së papërpunuar (VLCC), ka një sistem të instaluar ‘inteligjent’, sipas mediave kineze.

Një cisternë prej 300 metrash ka  navigim me autopilot, menaxhimin inteligjent të ngarkesave të lëngshme dhe menaxhimin e integruar të eficiencës së energjisë, ndër të tjera.

Naftëmbajtësja është shtesa e fundit në flotën e madhe të kompanisë tregtare të gazit ‘China Merchants’ dhe u dërgua në qytetin bregdetar të Dalian të shtunën.

Ajo u ndërtua nga kompania më e madhe e ndërtimit të anijeve në Kinë, Dalian Shipbuilding Industry (DSIC), pjesë e Korporatës së Korporatës së Ndërtimit të Korporatave të Kinës (CSIC).