Vendosni fjalën kyçe....

Problemet me SHBA-në, Huawei nis projektin e rrjeteve 5G me Rusinë


Në listën e zezë të SHBA-së dhe në një numër vendesh perëndimore, gjiganti kinez i teknologjisë Huawei ka njoftuar një marrëveshje me një nga ofruesit kryesorë të internetit dhe telekomunikacionit celular të Rusisë për të zhvilluar rrjete 5G në Rusi.

“Huawei do të ndihmojë kompaninë ruse të telekomit MTS në “projektin pilot të rrjeteve 5G në 2019 dhe 2020”, tha MTS në një deklaratë. Palët nënshkruan një marrëveshje në Kremlin të mërkurën. Presidenti rus Vladimir Putin dhe homologu i tij kinez, Xi Jinping, gjithashtu morën pjesë në ceremoni, pasi ky i fundit është në Rusi në një vizitë zyrtare tre-ditore.

Zëvendëspresidenti i Huawei-t, Guo Ping, tha se kompania ishte “shumë e lumtur” që po nënshkruante një marrëveshje “në një fushë aq të rëndësishme si rrjeti 5G”.

Sipas planit për vitin e ardhshëm, Huawei do e zbatojë teknologjinë 5G dhe IoT në bazë të infrastrukturës ekzistuese MTS dhe do të përmirësojë rrjetin LTE të kompanisë.

Huawei është duke hyrë në tregun rus 5G  që është në zhvillim e sipër, pasi kompania u ndalua nga ndërtimi i rrjeteve të gjeneratës së pestë nga SHBA, Britania e Madhe, Kanadaja dhe Zelanda e Re.

Në maj, një tjetër kompani ruse që tregon celularëve, Beeline, zbuloi se do të përdorë pajisjet Huawei për të modernizuar rrjetet e telekomunikacionit të Moskës.

Huawei, furnizuesi më i madh i pajisjeve të telekomit në botë dhe prodhuesi i dytë më i madh i smartfonëve, po ballafaqohet me sfida nga SHBA dhe shtetet e tjera perëndimore që kur lufta tregtare shpërtheu midis Uashingtonit dhe Pekinit në 2018.

Administrata Trump akuzon gjigantin e teknologjisë për ndërtimin e “xhepave” që përdoren për spiunim dhe se bashkëpunon me qeverinë kineze, gjë të cilën kjo e fundit e mohon fuqishëm.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *