Vendosni fjalën kyçe....

Dhuna ndaj banorëve te Bregu i Lumit, PD-ja kallëzon penalisht policinë e rendit e atë bashkiake


Partia Demokratike ka kallëzuar penalisht Policinë e Shtetit dhe Policinë Bashkiake për dhunën e ushtruar ndaj banorëve të Bregut të Lumit.

Kallëzimi është publikuar nga ish-deputetja demokrate, Tabaku, e cila thekson se  prokuroria duhet të nisë pa humbur kohë hetimet dhe dënimin e përgjegjesve për dhunën, duke nisur që nga kryebashkiaku Veliaj, ministri i Brendshëm dhe Kryeministri.

Tabaku tha gjithashtu se edhe pse kallëzimi do flejë në dosjet e prokurorëve, shumë shpejt drejtësia do vihet në vend.

Deklarata e plotë e Tabakut

Partia Demokratike ka dorëzuar në Prokurori kallëzimim penal për Policinë e Shtetit dhe Policinë Bashkiake. Ne kërkojmë marrjen e masave per sjelljen e tyre brutale, joligjore e johumane gjatë të gjithë periudhës kohore të gjashtë muajve të fundit por vecanerisht gjatë mëngjesit të 9 Prillit ku fëmijë, gra e të moshuar u dhunuan barbarisht në gjumë nga shteti që duhet ti mbrojë.

Një i moshuar 76 vjecar u operua ne kokë, dy zonja me gjymtyrë të thyera, gra e vajza në komisariat e një fëmijë vetëm 5 vjec përfundoi më komisariat.

Kjo sjellje kriminale e policisë duhet të marrë menjëherë përgjigje ligjore dhe urdhëruesit nga Kryetari i Bashkisë, Ministri i Brendshëm deri te Kryeministri duhet të vihen para drejtësisë. Këto sjellje prej banditësh të policisë që dhunën e ka për qytetarët dhe jo për krimin duhet të marrin fund njëherë e përgjithmonë bashkë me bandën në pushtet.

Sa kohë që të vazhdojnë për aq kohë qytetarët jo vetëm nuk do të jenë të mbrojtur por do të gjenden nën dhunën e shtetit policor sic ndodhi sërisht sot.

Shteti si hajdut shkoi në te gdhirë e dhunoi gra e fëmijë, largoi median e zaptoi banesat. Kjo sjellje duhet të marrë fund. Kjo sjellje prej pushtuesi e arroganti ndaj të dobtëve e te pambrojturve duhet te përfundojë.

Kam bindjen që ky kallëzim do të flejë ashtu si flejnë dosjet e korrupsionit e dosjet e krimit, ashtu si fshihen përgjimet e vjedhjes së zgjedhjeve e ashtu si fshihen sa e sa krime. Por e sigurte është që drejtësia vonon por nuk harron! Do te vijë dita kur këto shkelës ligji të vihen para drejtesisë!