Vendosni fjalën kyçe....

Pamjet spektakolare të shpërthimit të vullkanit në Meksikë


Vullkani aktiv në Meksikë, Popocatepetl, ka shpërthyer të hënën në mbrëmje në një shfaqje spektakolare, duke lëshuar hi dhe mbetje të tjera në ajër disa kilometra larg kraterit.

Shpërthimi i kraterit aktiv në orën 9:38 dërgoi në ajër një re të lartë hiri prej 1.2 kilometrash si dhe të fragmenteve të tjera, tha mbrojtja civile e vendit, duke publikuar pamjet e shpërthimit.

Autoritetet kanë lëshuar një paralajmërim, duke u kërkuar banorëve të qëndrojnë larg zonës brenda një rreze prej 12 kilometrash të kraterit, duke paralajmëruar se hiri nga vullkani do të shpërndahet drejt zonës verilindore të Pueblas. Popocatepetl, që përkthehet fjalë për fjalë nga gjuha acteke si “mali i pirjes së duhanit”, ka treguar një rritje të aktivitetit gjatë javëve të fundit.

Në përgatitje për skenarin më të keq, autoritetet kanë hartuar një Plan Operacional të veçantë, që lejon evakuimin e shpejtë të banorëve në rast emergjence.

Anët e pjerrëta të Popocatepetl, 5,426 metra mbi pjesën juglindore, janë vetëm 70 kilometra larg kryeqytetit të vendit.