Vendosni fjalën kyçe....

Der Standard: Rama, Vuçiç dhe Thaçi kërkojnë shkëmbimin e territoreve


Gazeta austriake, Der Standard, shkruan se politikanët populistë si Hashim Thaçi, Edi Rama dhe Aleksandër Vuçiç janë për shkëmbim territoresh mes Kosovës dhe Serbisë.

Kryeministri Haradinaj dëshiron të heqë tarifat kundër Serbisë në këmbim të njohjes së Kosovës.

Dialogu midis Serbisë dhe Kosovës po hyn ngadalë në fazën e tij të nxehtë. Të martën, kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ra dakord të heqë tarifat 100 për qind për Serbinë dhe Bosnje-Hercegovinën për 120 ditë. Në këmbim, Beogradi duhet ta njohë Kosovën dhe t’i japë Kosovës një vend në OKB, sipas Haradinajt.

Ai gjithashtu bëri thirrje për një konferencë ndërkombëtare ku SHBA dhe BE duhet të nënshkruajnë marrëveshjen midis Serbisë dhe Kosovës. Megjithatë, Haradinaj përsëriti se BE duhet të refuzojë “çdo korrigjim të kufijve aktualë të Kosovës, ndarjen e Kosovës apo shkëmbimin e territorit”.

Shkëmbimi i territorit do të sigurojë që Kosova Veriore të shkojë në Serbi dhe Lugina e Preshevës në Kosovë. Deri në vitin 2018 një shkëmbim i tillë ishte përjashtuar gjithmonë nga BE. Por që nga viti i kaluar, komisionerja e politikës së jashtme të BE Federica Mogherini dhe komisioneri i BE Johannes Hahn kanë pësuar një ndryshim paradigmë. Tani ata po mbështesin një shkëmbim të tillë të territorit, që është në kundërshtim me kushtetutën e Kosovës.

Ndarja e Kosovës

Përkrahja për demarkacionin etnik vjen nga nacionalistët shqiptarë dhe serbë që kërkojnë zona etnikisht homogjene, si Shqipëria e Madhe dhe Serbia e Madhe, por edhe nga presidentët nacionalistë të Serbisë dhe Kosovës, Aleksandar Vuçiq dhe Hashim Thaçi dhe kryeministri shqiptar Edi Rama.

Rama jo vetëm që i ka zbutur kufijtë midis Shqipërisë dhe Kosovës – është e kontrolluar vetëm pak, por edhe ka larguar nga qeveria e tij njeriun që kundërshtoi idenë e shkëmbimit territorial: ministrin e jashtëm Ditmir Bushati.

Për këtë, Rama donte ta dorëzonte zyrën tek Gent Cakaj, të cili e pengoi presidenti shqiptar Ilir Meta. Zyrtarisht, Rama tani e ka marrë vetë ministrinë e jashtëme ndërsa Cakaj është zëvendësi i tij – por të gjitha kompetencat i janë dhënë nga Rama.

 “Suprizuese dhe e çuditshme”

Për ekspertin e Evropës Juglindore, Florian Bieber i Universitetit të Grazit, zëvendësimi i Bushatit është” befasues “dhe” i çuditshëm “, pasi ai ishte respektuar ndërkombëtarisht dhe kishte punuar si një antidot i qetë dhe i shpejtë i zjarrit Rama”.

Gjestet nacionaliste të Ramës, si emërimi i shqiptarit të Kosovës Cakaj dhe thjeshtëzimi i kontrolleve kufitare në Kosovë.” Ato e përforcojnë kërkesën e Ramës kundër shqiptarëve në Kosovë dhe Maqedoni.

Integrimi në BE nuk përparon, ekziston një Plan B, bashkimi gradual i territoreve shqiptare, në veçanti Shqipërisë dhe Kosovës.

Sipas disa diplomatëve, shkëmbimi i territorit tashmë është ” një përfundim i paragjykuar “, megjithëse shumica e partive të shoqërisë civile në Kosovë është kundër tij, së fundmi në një letër drejtuar Thaçit, Presidenti i SHBA Donald Trump votoi “duke folur në një zë të unifikuar dhe duke u përmbajtur nga çdo veprim që do të bënte një marrëveshje më të vështirë”. Mendimet e kundërta janë strategët e zgjedhjeve të Trump.

 Sipas ish-ministrit të Jashtëm serb Vuk Jeremiç, strategu i fushatës së Trump Corey Lewandowski është një nga lobistët që punojnë për të ndarë Kosovën dhe Twin Rocks Global është regjistruar në zyrën e Washington Lewandowski. e cila ka një kontratë me partinë nacionaliste serbe SNSD, e cila nga ana e saj dëshiron të ndajë dhe në këtë mënyrë të shkatërrojë Bosnje-Hercegovinën.