Vendosni fjalën kyçe....

Trump mbron lidhjet e biznesit me Rusinë: Janë të ligjshme


Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Donald Trump i kanë dalë në mbrojtje marrëveshjeve të biznesit që ka pasur me Rusinë përpara se të bëhej president, duke e quajtur hetimin aktual të kryesuar nga prokurori special Mueller si një “gjueti shtrigash”.

Avokati i tij  Cohen pranoi të ketë gënjyer Kongresin mbi një marrëveshje pronash që Trump po planifikonte të arrinte në në Moskë. Por, në një seri “cicërimash” në rrjetin social “Twitter”, Trump tha se marrëveshjet kanë qenë “tejet të ligjshme”, edhe pse nuk hodhi asnjë lek më pas e braktisi projektin.

Robert Mueller po heton prej kohësh rolin e Rusisë në zgjedhjet amerikane të vitit 2016, e madje edhe nëse Trump ka bashkëpunuar me rusët apo jo. Ende asnjë provë e pakundërshtueshme për një bashkëpunim mes drejtuesve të fushatës së Trumpit dhe Kremlinit nuk ka dalë në dritë, e për këtë arsye presidenti vazhdon të kërcënojë kundër hetimit në fjalë.

Shefi i Shtëpisë së Bardhë ndodhet aktualisht në Argjentinë, ku po merr pjesë në punimet e samitit të G20-s, ndërsa një ditë më parë anuloi një takim me presidentin rus, Vladimir Putin, duke cituar rrëmbimin e 3 anijeve ukrainase dhe ekuipazheve të tyre si justifikim.

 

Burimi: BBC