Vendosni fjalën kyçe....

Sulm terrorist në Pakistan, humbin jetën dhjetëra civilë


Dyshohet se 25 persona janë vrarë dhe 35 të tjerë kanë pësuar lëndime pasi një shpërthimi në një treg në Orakzai, njoftoi “Geo TV” duke cituar burime të forcave të sigurisë.

Paraprakisht mendohet se sulmi ka ndodhur jashtë një shkolle fetare.

Raportet jo shumë të sakta dhe të pakonfirmuara ende plotësisht thonë se shpërthimi ndodhi në një treg të hapur Orakzai, duke lënë tetë persona të vdekur dhe mbi 20 të lënduar, sipas “Reuters”.

Ndërkohë, “AP” e çon numrin e të vdekurve në 12 vjeç dhe thotë se shpërthimi ka plagosur mbi 50 vetë.

Sulmi në treg është cilësuar si “terrorist” nga Ministri Federal për të Drejtat e Njeriut, Shireen Mazari, i cili gjithashtu fajësoi dështimin e SHBA-së në Afganistanin fqinj për shpërthimin.

Shpërthimi erdhi vetëm disa orë pas një sulmi të ashpër, këtë herë në qytetin kryesor të Karachit, ku sulmuesit vetëvrasës sulmuan Konsullatën Kineze.

Grupi kryengritës i Ushtrisë Çlirimtare të Baloçistanit pohoi se qëndronte pas sulmit që la dy oficerë të policisë të vdekur kurse një roje i forcave të sigurisë u plagos.