Vendosni fjalën kyçe....

Macron bën çmos t’i tërheqë vëmendjen, por Trump s’ia var. Çastet e sikletshme të presidentit francez (Video)


Presidenti francez Macron bëri çmos për të treguar përmes gjuhës së trupit se lidhja e tij me presidentin amerikan Trump ishte ende gjallë. Por udhëheqësi i SHBA-së, i cili erdhi në Paris pasi e quajti planin e ushtrisë të BE-së, të propozuar nga Macron, si “shumë fyes” nuk duket i interesuar.

Emmanuel Macron buzëqeshi, përqafoi dhe përqafoi Trump ndërsa të dy u takuan në “Pallatin Elysee” në kryeqytetin francez të shtunën. Ai më pas e preku me padurim presidentin amerikan në gju, duke e prekur disa herë, siç duket edhe nga momentet e kapura në video.

Por Trump dukej i mërzitur dhe i gatshëm për t’iu përgjigjur pasionit të shfaqur nga udhëheqësi francez, me të cilin ai kishte një raport mjaft të mirë pak kohë më parë.

E ashtuquajtura ‘bromance’ mes Macron dhe Trump mbushën titujt e mediave vitin e kaluar, pasi të dy liderët patën gjeste miqësore, folën për “marrëdhënie të veçanta” dhe thjesht nuk mundën të ndalonin komplimentimin e njëri-tjetrit. Në një moment, Trump madje edhe hoqi zbokthin nga shpatulla e Macronit, duke thënë se njeriu duhej të ishte “i përsosur”.

Por shumë gjëra  kanë ndryshuar që nga ajo kohë. Trump u tërhoq nga marrëveshja bërthamore e Iranit që mbështetet ende nga vendet e BE-së, ndërsa tarifa shtesë ndaj mallrave evropiane ishin çështja që çuan në ndarjen mes të dyve.