Vendosni fjalën kyçe....

Shaqiri përjashtohet nga ndeshja Liverpul- Crvena Zvezda që do të luhet në Beograd


Xherdan Shaqiri është përjashtuar nga skuadra e Ligës së Kampionëve të UEFA-s për t’u përballur me skuadrën e Crvena Zvezda në Beograd, pasi klubi do të “shmangë çdo shpërqendrim” që del nga trashëgimia shqiptare e lojtarit.

Shaqiri, i lindur në Kosovë, u vu në qendër të mediave në verë kur shënoi golin fitues për Zvicrën ndaj Serbisë në Kupën e Botës në Rusi dhe festoi duke bërë një shqiponjë me duart e tij.

Shqiponja është simboli i flamurit shqiptar dhe ka një lidhje më të thellë me pavarësinë e Shqipërisë.  Ai dhe bashkëlojtari i tij Granit Xhaka, i cili shënoi barazimin dhe përdorën të njëjtën festë, u gjobitën 10,000 franga (10,000 dollarë amerikanë) për veprimet e tyre nga FIFA.

Përpara ndeshjes së Liverpoolit në kryeqytetin serb të martën në Grupin C, menaxher i Liverpoolit Jurgen Klopp këmbënguli që pala të mos ketë “asnjë mesazh politik”.  “Kemi dëgjuar dhe lexuar spekulimet dhe flasim për atë lloj pritjeje që Shaqiri do të merrte dhe megjithëse nuk kemi asnjë ide se çfarë do të ndodhte, ne duam të shkojmë atje dhe të përqendrohemi 100% në futboll dhe nuk duhet të mendojmë për ndonjë gjë tjetër.”, tha ai.

 Burimi: RT