Vendosni fjalën kyçe....

Meta pret Cavusoglu: Turqia partner i rëndësishëm i Shqipërisë


Presidenti Meta ka pritur në një takim ministrin e Jashtëm të Turqisë, Cavusoglu.

Kreu i Shtetit vlerësoi marrëdhëniet e shkëlqyera mes dy vendeve dhe shprehu mirënjohjen për ndihmën dhe mbështetjen që Turqia i ka dhënë Shqipërisë dhe shqiptarëve, veçanërisht në tre dekadat e fundit.

Meta shprehur gjithashtu vlerësimin për vëmendjen që presidenti turk, Erdogan dhe qeveria turke i kushtojnë këtij bashkëpunimi me Shqipërinë dhe nënvizoi se Turqia mbetet një nga partnerët kryesorë ekonomik e tregtar për Shqipërinë.

Meta dhe Cavusoglu biseduan edhe për zhvillimet e fundit në rajon dhe nevojën për të vijuar kontributin e përbashkët në ruajtjen dhe forcimin e paqes dhe të stabilitetit në këtë rajon.

Në këtë kuadër, Presidenti Meta vlerësoi mbështetjen që Turqia ka dhënë për njohjen e pavarësisë dhe anëtarësimin e Kosovës në organizatat rajonale dhe ato ndërkombëtare.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *