Vendosni fjalën kyçe....

Venezuela braktis dollarin, do përdoret euro në transaksionet ndërkombëtare


Venezuela është duke braktisur dollarin amerikan, dhe të gjitha transaksionet e ardhshme në tregun e këmbimit të Venezuelës do të bëhen në euro, njoftoi Tareck El Aissami, nënpresidenti i vendit për ekonominë.

Sanksionet, të paraqitura kohët e fundit nga Uashingtoni kundër Caracas-it, “bllokojnë mundësinë e vazhdimit të tregtisë duke përdorur dollarin amerikan në tregun e këmbimit valutor“, tha El Aissami, duke shtuar se kufizimet amerikane ishin “të paligjshme dhe kundër të drejtës ndërkombëtare”.

Bllokada financiare” amerikane e Venezuelës ndikon si në sektorin publik ashtu edhe në atë privat, duke përfshirë farmacinë dhe bujqësinë, dhe tregon “se sa larg imperializmi mund të shkojë në çmenduri”, tha nënkryetari.

Uashingtoni nuk e fsheh dëshirën e saj për të parë presidentin socialist të Venezuelës, Nicolas Maduro, i cili akuzon një goditje ndaj opozitës së vendit, të larguar nga pushteti. Administrata Trump madje foli për mundësinë e të ashtuquajturit “ndërhyrje humanitare” në vend.

Vitin e kaluar, Shtetet e Bashkuara vendosën sanksione që ndalojnë tregtimin e borxhit të ri dhe kapitalit të lëshuar nga qeveria venezueliane dhe kompania shtetërore e naftës, PDVSA. Departamenti i Thesarit gjithashtu paraqiti disa raunde kufizimesh për zyrtarët e lartë të qeverisë venezueliane. Maduro ishte në mesin e atyre listës së zezë dhe e quajti atë “një nder”.

Presioni i SHBA ka kontribuar në krizën e rëndë sociale dhe ekonomike në Venezuelë gjatë viteve të fundit, pasi u godit nga hiperinflacioni, zhvlerësimi i monedhës kombëtare dhe mungesa e nevojave themelore.

Situata e ashpër detyroi më shumë se 2.3 milionë njerëz të largohen nga vendi këtë verë në kërkim të një jete më të mirë në Kolumbi, Ekuador, Peru dhe Brazil, sipas OKB.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *