Vendosni fjalën kyçe....

Provat e reja të Salianjit: “Alizoti bën pohimin shkatërrues: Më mirë bëj një vit burg dhe marr ato që më takojnë”


Deputeti i Partisë Demokratike, Ervin Salianji, ka publikuar sot të tjera prova që sipas PD-së, vërtetojnë se Fredi Alizoti është dëshmitar i rremë në çështjen e audiopërgjimit ndaj Agron Xhafajt.

Në përgjimet e transkriptuara të publikuara prej tij, të cilat janë marrë në dosjen e prokurorisë, del se Alizoti është rekrutuar për të bërë aktorin në çështjen e audiopërgjimit.

Salianji i bëri thirrje prokurorisë të arrestoje Ardi Veliun dhe drejtorin e policisë së Fierit si dhe të nisë hetimet ndaj Taulant Ballës dhe Fatmir Xhafajt.

“Provat zyrtare tregojnë qartë se Prokuroria ka mbyllur sytë për të realizuar skenarin mafioz të Edi Ramës, që mbron vëllain trafikant droge të Fatmir Xhafës.

Këto janë prova të mjaftueshme që sot prokuroria të arrestojë Ard Veliun për akuzat: shpërdorim detyre, pengim të zbulimit të së vërtetës dhe fabrikim të provave në mbrojtje të një trafikanti droge

Faktet për inkriminimin e Taulant Ballës dhe Ardi Veliut për të krijuar, sajuar dhe paguar një dëshmitar të rremë me qëllim mbrojtjen e trafikantit të drogës Agron Xhafa dhe vëllait të tij Ministër të Brendshëm, janë të pakundërshtueshme.

Faktet e pakundërshtueshme i ka parë me zë dhe me figurë cdo shqiptar, ashtu siç i ka parë, dëgjuar dhe shkruar edhe prokuroria e cila i ka përfshirë si përgjime në fashikullin e plotë.

Në përgjimet zyrtare të Prokurorisë së Përgjithshme janë renditur përgjimet që faktojnë përfshirjen e Taulant Ballës dhe Ardi Veliut në krijimin e dëshmitarit të rreme.

Në përgjimet e datës 27 Maj  vetëm tre ditë para se aktori i Ramës të rekrutohej zyrtarisht nga policia e shtetit ai bën këtë bisedë të përgjuar nga prokuroria:

“Më është ofruar një gjë e mirë nga ana tjetër?…….E kur të vij ejjj të mora se bëra një muhabet me shokun tim nga Librazhdi, kupton? E ke parasysh? i kishte thënë ai, hap gojën sa do,  i kishte thënë ai (shoku nga Librazhdi)”

Këto janë përgjime zyrtare të Prokurorisë së Përgjithshme, por prokuroria bën sikur nuk i shikon pavarësisht se dëshmitari i sajuar është kapur me zë dhe me figurë në bisedë të lirë duke thënë se është ofertuar me 200 mijë euro nga Taulanti nga Librazhdi dhe Ard Veliu nga Delvina.

Më pas Taulant Alizoti bën pohimin shkatërrues se: “.. ai i ka bërë muhabetet tamam”, “…më mirë bëj një vit burg dhe marr ato që më takojnë”.

Qartësisht ai vetëpranon se në këmbim të pakos është i gatshëm të japë dëshmi të rremë dhe të bëjë një vit burg.

Përgjimi provon pikërisht pse është dëshmi e rreme, kështu Albert Veliu i thotë Alizotit se:

“çfarë lidhje ke ti me këtë pune, çfarë pune ke ti që iu afrohesh kur nuk ke asnjë lidhje me këto gjëra”.

Këto janë prova të mjaftueshme që sot prokuroria të arrestojë Ard Veliun për:

Shpërdorim detyre

Pengim të zbulimit të së vërtetës

Fabrikim të provave në mbrojtje të një trafikanti droge.

Provat dhe përgjimet  dëshmojnë qartë, se Alizoti është sajesë e Edi Ramës dhe Fatmir Xhafës.

Provat tregojnë qartë se Prokuroria ka mbyllur sytë për të realizuar skenarin mafioz të Edi Ramës, që mbron trafikantin e drogës dhe sulmon denoncuesin.

Sot është dita ku prokuroria duhet t’i jap fund farsës që ka ngritur deri më sot. Sot është dita ku Ardi Veliu duhet të ishte në burg. Sot është dita ku Drejtori i Policisë së Fierit duhet të jetë në burg.

Sot është dita ku Taulant Balla duhet të ishte nën procedim penal për sajimin e provave dhe blerje të dëshmitarit të rremë.

Sot Fatmir Xhafaj duhet të ishte nën hetim për mbështetjen shtetërore që i ka dhënë vëllait trafikant droge.

Partia Demokratike nuk do të tërhiqet asnjë cast nga beteja jetike për çlirimin e politikës ekonomisë dhe shoqërisë nga krimi.

Është e qartë që fundin e Edi Ramës nuk e fshehin dot veglat e tij në çdo institucion.

Një pushtet që përfshihet në çdo qelizë të  tij në mbrojtje të një trafikanti droge është i rënë!” – tha Salianji.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *