Vendosni fjalën kyçe....

Kosovë& Rajon

Sërish pauzë pas 10 orësh në tryezën e bisedimeve të Kurtit dhe Vuçiçit në Ohër

  Siç mëson Radio Evropa e Lirë, në Ohër të Maqedonisë së Veriut, liderët e Kosovës dhe Serbisë, kanë ndërprerë përkohësisht bisedimet, për t’u rikthyer sërish pas një pauze. Takimet në Ohër, mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, dhe presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiç, nisën në orën 10:30. Fillimisht, Kurti…

Vila ku po mbahet takimi Kurti-Vuçiç në Ohër, dikur ishte në pronësi të ish liderit jugosllav, Josip Broz Tito

Takimi i kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiç, është mbajtur në një nga vilat sekrete të ish-presidentit të Jugosllavisë, Josip Broz Titos, në Ohër. Vila Biljana është një kompleks vilash shtetërore në Ohër të Maqedonisë së Veriut. Ky kompleks i vilave përfshin vilën e presidentit…

Gjukanoviç shpall zgjedhje të jashtëzakonshme, shumica i drejtohet Gjykatës Kushtetuese

Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviç shpalli të premten, zgjedhjet e jashtëzakonshme parlamentare për më 11 qershor të këtij viti. Vendimi vjen një ditë pasi Gjukanoviç, duke iu referuar kushtetutës, nxori një dekret për shpërndarjen e parlamentit. Gjukanoviç e mori vendimin pasi shumica e tanishme parlamentare nuk arriti të…

Escobar: Pres që Serbia dhe Kosova të arrijnë marrëveshje përfundimtare këtë vit

I dërguari special i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, tha se do të dëshironte që marrëveshja përfundimtare për normalizimin e raporteve ndërmjet Kosovës e Serbisë të arrihej këtë vit. “Mendoj që një gjë e tillë është plotësisht e mundur”, tha Escobar gjatë konferencës për media…

Djathtistët serbë protestojnë kundër propozimit evropian për normalizimin e raporteve me Kosovën

Në Beograd më 14 mars u mbajt edhe një protestë e djathtistëve serbë kundër propozimit evropian për normalizimin e raporteve midis Kosovës dhe Serbisë. Folësit para protestuesve u prezantuan si studentë nga fakultete të ndryshme të Universitetit të Beogradit dhe thanë se kjo ishte një “protestë demokratike”. Protestuesit mbanin simbole…