Vendosni fjalën kyçe....

Kosovë& Rajon

BE bën thirrje për “sjellje evropiane”, pas deklaratave ofenduese të Vuçiçit për Kurtin

Bashkimi Evropian ka reaguar pas deklaratave fyese të presidentit të Serbisë Aleksandar Vuçiç ndaj kryeministrit të Kosovës Albin Kurti. Zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano u ka bërë thirrje palëve që të përmbahen nga retorika nxitëse dhe të kenë “sjellje evropiane”, për të ndihmuar në ulje të tensioneve. Sipas REL,…

Kosova emëron opozitarin e Rashiqin si ministër, Vuçiç: Zgjodhën llumin më të keq serb, do bojkotojmë Samitin e Tiranës

Kryetari i Partisë Demokratike Progresive me seli në Graçanicë, Nenad Rashiq, ka konfirmuar për Radion Evropa e Lirë, se është emëruar në pozitën e ministrit për Komunitete dhe Kthim në Qeverinë e Kosovës. Vendimin e ka konfirmuar edhe Qeveria e Kosovës, përmes një komunikate për media. Kjo pozitë deri në…

Dorëheqjet e serbëve në veri të Kosovës, Albin Kurti: Vendet bosh do zëvendësohen pas aplikimeve të reja për punë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka komentuar dorëheqjet e serbëve nga institucionet e Kosovës, duke e konsideruar si një vendim politik. Ai përsëriti thirrjen që asnjë serb të mos braktisë institucionet, duke argumentuar se institucionet nuk janë vetëm të qeverisë, por të të gjithë qytetarëve të republikës. “Çështja e trajtimit…