Vendosni fjalën kyçe....

Editorial

Si na sundon propaganda e Edi Ramës

Nga Kreshnik Osmani Si i sundojnë trutë e masave me propagandë! Gebelsi i Rilindjes që kontrollon pothuajse 90% të aktivitetit politik dhe mediatik në Shqipëri është një mi kanalesh që nuk i duron dot dritat dhe qëndron gjithmonë në “back stage” (prapaskenë) dhe prej atje komandon të gjithë propagandën dhe…

Samir Mane modeli i duhur? Ou, seriozisht?

Nga Klodian Tomorri Studentët e dy universiteteve private në Shqipëri morën ditët e fundit, thuajse në mënyrë të koordinuar një këshillë se si të jenë të suksesshëm në biznes. Këshilla ishte: E para, provoni të bëheni sipërmarrës, e dyta provoni të bëheni sipërmarrës dhe e treta provoni të bëheni sipërmarrës.…

E tha : Mos bëni sikur nuk e dëgjuat

Nga Aurel Plasari Sot Kryeshërbëtorit të pretenduar të qytetarëve shqiptarë, në nervozizëm e sipër, i ra edhe një copëz nga maska e bërë paçavër: shfryu publikisht kundër “minorancës”, siç e quajti, d.mth. kundër “pakicës”, cilado qoftë ajo. Dhe pikërisht sot, kur ka shkuar kandari në bisht. Asgjë e re nuk…

Washington DC, we have a problem!

Alias-Autor: Jozef Shvejk Ajo çfarë Zizek argumenton rëndom në filozofinë e tij është parabola “Edhe nëse nuk ekziston ti pretendo sikur ka ndodhur!”. Për të kuptuar krizën aktuale duhet të jemi të qartë me ndryshimet kushtetuese që ndodhën në korrikun 2016 në parlamentin e Shqipërisë. Reforma në Drejtësi ka qenë…

Modeli sovjetik i Nomenklaturës

Nga Aurel Plasari (Nga cikli “Me historinë poshtë nënkresës”) Rusia pararevolucionare kishte trashëguar nga Perandoria romake e Lindjes ose Bizanti një “Katalog të Rangjeve”, që do të thotë një tablo sinoptike të ofiqeve fisnikëruese ushtarake, administrative dhe diplomatike të shtetit, i përshtatur më vonë nga Pjetri i Madh në një…

Laku noć gospodin Shllaku

Nga Habjon Hasani Në një intervistë të datës 8 korrik në “Koha.net”, drejtori i Fondacionit Për Shoqërinë e Hapur (Soros)  në Kosovë Luan Shllaku ndër të tjera ka shpalosur qëndrimin e Fondacionit edhe në lidhje me një shkrim ekskluziv të Hashtag.al në Maj 2019, ku për herë të parë zbulohej…

Udhëzuesi Pervers drejt Dikaturës

Alias-Autor: Jozef Shvejk Sa më poshtë është manuali i OJF-së “Closed Society Foundation Albania”. Çdo përngjasim me realitetin shqiptar është produkt i fantazisë së lexuesit. Preambul: Vendi juaj ka dalë nga diktatura më e egër staliniste, qytetarët e vendit tënd janë njerëzit më të varfër në rajon dhe kontinent. Pas…