Vendosni fjalën kyçe....

Ukraina shkatërron bazën e dronëve në Rusi


Ukraina thotë se fotografitë satelitore tregojnë shkatërrimin e një magazine ruse të përdorur për të lëshuar dronët e prodhuar nga Irani dhe për të trajnuar kadetët. Fotot, të postuara nga marina e Ukrainës, vijnë pas raportimeve për një shpërthim masiv pranë një aeroporti rus në rajonin jugor të Krasnodarit.

Moska ende nuk ka komentuar mbi raportet, por tha se ka rrëzuar një numër dronësh në rajon gjatë natës të premten.

Zyrtarët e marinës në Kiev thanë se një numër instruktorësh trajnimi dhe kadetësh që mësonin të përdornin dronët Shahed të prodhuar nga Irani u vranë nga sulmi.

Në një postim për Telegram, zyrtarët e marinës në Kiev thanë se operacioni ishte planifikuar dhe kryer në partneritet me agjencitë e inteligjencës ukrainase.
Baza ishte e vendosur në Detin Azov përballë qytetit të okupuar ukrainas të Mariupolit, treguan të dhënat nga Planet Labs – kompania me qendër në SHBA që bëri fotot.

“Imazhet e reja satelitore konfirmojnë shkatërrimin natën e 21 qershorit të objekteve të magazinimit dhe përgatitjes Shahed-136/Geran-2, ndërtesave stërvitore, pikave të kontrollit dhe komunikimit të këtyre UAV-ve të vendosura në Territorin e Krasnodarit”, shkruan zyrtarët detarë në një postim në Facebook.

Fotot e postuara në mediat sociale duket se tregojnë dy magazina të mëdha të ndarë në dy pjesë nga një rrugë që shkon veri-jug më 11 prill. Fotot e mëvonshme të bëra të shtunën treguan se njëra nga magazinat ishte shkatërruar plotësisht, ndërsa tjetra kishte pësuar dëme të konsiderueshme.