Vendosni fjalën kyçe....

Sulm i armatosur në një sinagogë e kishë në Dagestan të Rusisë


Persona të armatosur në Republikën Dagestan të Rusisë kanë vrarë gjashtë oficerë policie në një seri sulmesh, thanë zyrtarët e sigurisë.

Dymbëdhjetë oficerë të tjerë u plagosën në sulmet, të cilat synonin një sinagogë dhe kisha në qytetet Derbent dhe Makhachkala.

Një prift ortodoks rus është vrarë gjithashtu dhe dy sulmues janë vrarë, raportojnë mediat shtetërore, duke cituar Ministrinë e Brendshme lokale. Pamjet në mediat sociale tregojnë ndërtesa në flakë.

Sulmuesit nuk janë identifikuar, por Dagestani në të kaluarën ka qenë skenë e sulmeve islamike.

Një kanal jozyrtar në aplikacionin e mesazheve Telegram, Mash, tha se persona të armatosur u barrikaduan në një ndërtesë në Derbent, raporton BBC.

Raportet thonë se një polic u vra kur të shtënat u qëlluan në një sinagogë në Derbent, selia e një komuniteti të lashtë hebre në Kaukazin e Veriut. Në të njëjtën kohë, edhe kisha ortodokse u sulmua, dhe sulmues të panjohur qëlluan në stacionin e policisë në Makhachkala.

Drejtoria e Komitetit Hetues të Rusisë për Republikën e Dagestanit njoftoi se ka nisur një hetim terrorizmi mbi sulmet sipas Kodit Penal të Federatës Ruse.

“Po përcaktohen të gjitha rrethanat e ngjarjes dhe personat që kanë marrë pjesë në sulmet terroriste dhe veprimeve të tyre do të jepet vlerësim ligjor”, thuhet në komunikatë.

Të paktën një polic u plagos në sulmin në stacionin e policisë në Makhachkala, njoftoi Ministria e Punëve të Brendshme të Dagestanit.

“Sipas informacioneve që kam marrë, At Nikolaj është vrarë në kishën e Derbentit. Ia prenë fytin. Ai ishte 66 vjeç dhe shumë i sëmurë”, tha zyrtari Dagestan Shamil Kadulaev.

Ai tha gjithashtu se është vrarë edhe roja i kishës, i cili ishte i armatosur vetëm me armë. Priftërinjtë e tjerë u mbyllën në kishë dhe prisnin ndihmë, tha Kadulaev.

“Njerëz të panjohur u përpoqën të destabilizojnë situatën në Derbent dhe Makhachkala sonte”, tha kreu i Republikës së Dagestanit, Sergej Melikov.

“Policët e Dagestanit u ndalën në rrugën e tyre. Sipas informacioneve paraprake mes tyre ka edhe të vdekur. Të gjitha shërbimet po veprojnë sipas udhëzimeve. Identiteti i sulmuesit po përcaktohet”.

Shkëmbim zjarri ka pasur edhe në kishën ortodokse të qytetit, e cila është nën mbrojtjen e UNESCO-s. Zyrtarët lokalë thanë se sinagoga ishte në flakë pas sulmit. Një tjetër incident ka ndodhur në stacionin e policisë në Makhachkala, gjithashtu në Dagestan.