Vendosni fjalën kyçe....

Francë/ Persona të maskuar i zënë pritë furgonit që transportonte të burgosurin, vriten 2 oficerë


Dy oficerë francezë janë vrarë dhe tre të tjerë janë plagosur në një sulm ndaj një furgoni burgu që transportonte një të burgosur, i cili arriti të arratisej, sipas një burimi policor për Agence France-Presse.

Sulmi i përplasjes ndodhi në mëngjes në një vend-takse rrugore në Incarville në rajonin Eure të Francës veriore, shtoi një tjetër burim i pranishëm në këtë ngjarje të rëndë.

I burgosuri po transportohej midis qyteteve Rouen dhe Evreux në Normandi.

Një burim policor tha se sulmi është kryer nga një ekip prej disa individësh të cilët kanë mbërritur me dy automjete dhe më pas janë larguar, përcjell The Guardian.

Njëri prej tyre u plagos gjithashtu, tha një burim policor, por nuk është e qartë se sa sulmues ishin gjithsej.

Ministri i Drejtësisë, Éric Dupond-Moretti, konfirmoi sulmin ndaj autokolonës së burgut dhe tha në X se ai po shkonte menjëherë në një qeli sigurie në ministrinë e tij.