Vendosni fjalën kyçe....

Viktoria Nuland jep dorëheqjen


Zëvendës sekretarja amerikane e Shtetit Victoria Nuland është gati të largohet nga posti i saj në javët e ardhshme, ka njoftuar Sekretari i Shtetit Antony Blinken. Zyrtari i lartë, i konsideruar gjerësisht si një skifter i politikës së jashtme, luajti një rol kyç në grushtin e shtetit të mbështetur nga Perëndimi në Ukrainë në 2014.

Ajo ka punuar për armatosjen e Ukrainës dhe grumbullimin e një koalicioni perëndimor që do të furnizonte Kievin me armë dhe municione për konfliktin me Rusinë. Muajin e kaluar, ajo iu lut Kongresit që të miratonte 61 miliardë dollarë financime për Ukrainën, duke argumentuar se shumica e tyre do të “kthehej menjëherë në ekonominë amerikane”, për të krijuar vende pune në industrinë e armëve.

Udhëtimi i saj më i fundit në Kiev përfshinte ndërhyrjen me Presidentin Vladimir Zelensky në emër të gjeneralit Valery Zaluzhny, megjithëse pa dobi. Zaluzhny u pushua më pas. 

Nuland është e martuar me neokonservatorin e fortë Robert Kagan, një bashkëthemelues i Projektit për Shekullin e Ri Amerikan. Kunata e saj Kimberley Kagan, e martuar me vëllain e Robertit, Fredin, drejton Institutin për Studimin e Luftës. Zëvendësuesi i saj i përkohshëm në Departamentin e Shtetit do të jetë nënsekretari për menaxhimin John Bass.

Në një deklaratë të martën, Blinken vuri në dukje se shoqja e tij “Toria” ka mbajtur shumicën e vendeve të punës në Departamentin e Shtetit, nga një oficer konsullor te ambasador dhe zëvendës sekretar, gjatë karrierës së saj 35-vjeçare. Postimi i saj më i fundit ishte si nënsekretare për çështjet politike. Ajo ishte gjithashtu zëvendëse në detyrë e Blinken pas daljes në pension të Wendy Sherman në korrik 2023, derisa Kurt Campbell u konfirmua në post muajin e kaluar.

“Ajo që e bën Torinë me të vërtetë të jashtëzakonshme është pasioni i ashpër që ajo sjell për të luftuar për atë që beson më së shumti: lirinë, demokracinë, të drejtat e njeriut dhe aftësinë e qëndrueshme të Amerikës për të frymëzuar dhe promovuar ato vlera në mbarë botën,” tha Blinken. 

Ai gjithashtu vuri në dukje se “udhëheqja e saj në Ukrainë” do të jetë objekt studimi “për vitet në vijim” nga diplomatë dhe studentë të politikës së jashtme.

 “Victoria Nuland më ka bërë të ditur se ajo synon të japë dorëheqjen në javët e ardhshme si Nënsekretare e Shtetit për Çështjet Politike një rol në të cilin ajo ka personifikuar angazhimin e Presidentit Biden për ta vendosur diplomacinë përsëri në qendër të politikës sonë të jashtme dhe për të rigjallëruar botën globale të Amerikës. udhëheqje në një kohë vendimtare për kombin tonë dhe botën”, shkruhet në deklaratë.

“Gjatë tre viteve të fundit, Toria e ka udhëhequr këtë Departamenti në gjithçka, nga adresimi i krizave komplekse në Sahel, Haiti dhe Lindjen e Mesme, deri te zgjerimi dhe forcimi i aleancave dhe partneriteteve të Amerikës në të gjithë Evropën dhe Indo-Paqësorin.

Ka kaq shumë për të admiruar Toria përtej aftësive të saj diplomatike. Ajo gjithmonë e thotë mendjen e saj në të mirën time dhe në dobi të politikës sonë të jashtme. Ajo gjithmonë mbështet dhe investon në diplomatët e Amerikës duke i mentoruar, duke i ngritur lart dhe duke u siguruar që ata dhe familjet e tyre të kenë atë që meritojnë dhe atë që kërkon misioni ynë. Ajo gjen dritën në momentet më të errëta, të bën të qeshësh kur ke më shumë nevojë për të dhe gjithmonë të ka kurrizin”, shkruhet më tej.

Deklaratën e plotë mund ta lexoni këtu