Vendosni fjalën kyçe....

Harris bën thirrje për armëpushim të menjëhershëm në Gaza


Zëvendëspresidentja e SHBA-së Kamala Harris bëri thirrje të dielën për një armëpushim të menjëhershëm në Gaza.

Gjatë fjalimeve në Alabama për të shënuar 59-vjetorin e së Dielës së Përgjakshme, ditën kur policët sulmuan demonstruesit e të Drejtave Civile në “Urën Edmund Pettus” në Selma, Harris tha se kërcënimi i paraqitur nga grupi palestinez Hamas për Izraelin duhet të eliminohet.

“Dhe duke pasur parasysh shkallën e madhe të vuajtjeve në Gaza, duhet të ketë një armëpushim të menjëhershëm për të paktën gjashtë javët e ardhshme, gjë që është tashmë në tryezë”, shtoi ajo.

 “Kjo do të na lejojë të ndërtojmë diçka më të qëndrueshme për të siguruar që Izraeli të jetë i sigurt dhe të respektojmë të drejtën e popullit palestinez për dinjitet, liri dhe vetëvendosje”, tha ajo.

Harris e përshkroi situatën në Gaza si “shkatërruese”.

“Ne kemi parë raporte të familjeve që hanë gjethe ose ushqim për kafshë, gra që lindin foshnja të kequshqyera me pak ose aspak kujdes mjekësor dhe fëmijë që vdesin nga kequshqyerja dhe dehidratimi,” tha ajo.

“Siç e kam thënë shumë herë, shumë palestinezë të pafajshëm janë vrarë. Dhe vetëm pak ditë më parë, ne pamë njerëz të uritur dhe të dëshpëruar që iu afruan kamionëve me ndihma, thjesht duke u përpjekur të sigurojnë ushqim për familjet e tyre pas disa javësh kur pothuajse asnjë ndihmë nuk arriti në veri të Gazës. Dhe ata u ndeshën me të shtëna armësh dhe kaos.”

Izraeli ka nisur një ofensivë vdekjeprurëse në Rripin e Gazës pas një sulmi ndërkufitar të Hamasit më 7 tetor. Bombardimet izraelite që pasuan kanë vrarë 30,410 njerëz dhe kanë plagosur 71,700 të tjerë me shkatërrim masiv dhe mungesë të nevojave.