Vendosni fjalën kyçe....

Kina mund të bëhet shpejt eksportuesi më i madh i automjeteve në botë


Kina është në rrugën e duhur për t’u bërë eksportuesi më i madh i makinave në botë këtë vit për herë të parë ndonjëherë, raportoi të premten Nikkei Asia, duke cituar të dhëna paraprake nga Shoqata Kineze e Prodhuesve të Automobilave (CAAM).

Statistikat tregojnë se vendi eksportoi 4.41 milionë automobila nga janari deri në nëntor, 58% më shumë nga e njëjta periudhë e vitit 2022. Kësisoj Kina kapërceu ish-udhëheqësin e eksporteve Japoninë, sasia e përgjithshme e së cilës gjatë gjithë vitit pritet të jetë rreth 4.3 milionë. Sipas raportit, hera e fundit që Japonia ra nga vendi i parë ishte në vitin 2016, kur ajo u tejkalua nga Gjermania.

“Kina synon të bëhet një central elektrik i automobilave dhe e sheh zhvendosjen globale te makinave elektrike si një mënyrë për të arritur këtë qëllim,” shkroi Nikkei.

Raporti theksoi se rritja e eksporteve kineze në Rusi pasoi largimin e prodhuesve japonezë dhe perëndimorë nga tregu i saj mes sanksioneve të reja. Statistikat e CAAM tregojnë se Kina eksportoi 730,000 automjete në Rusi në periudhën janar-tetor, shtatë herë më shumë se një vit më parë.

Chery Automobile dhe Great Wall Motor thuhet se eksportuan kryesisht makina me benzinë ​​në vend, duke përfshirë automjete sportive të mesme dhe të mëdha (SUV).

Meksika ishte tregu i dytë më i madh i eksportit, me vëllimin e makinave kineze atje që u rrit me 71% në 330,000 njësi.

“Prodhuesit kinezë të automjeteve po kërkojnë të ndërtojnë një bazë klientësh në vend për të shërbyer si një bazë për një zgjerim të mundshëm në tregjet e SHBA-së dhe Kanadasë,” shkroi Nikkei.

Të dhënat treguan gjithashtu se eksportet e makinave elektrike kineze dhe automjeteve të tjera me burim tjetër energjie u rrit me 77% nga viti në vit në 1.43 milionë njësi në periudhën janar-tetor.