Vendosni fjalën kyçe....

Vlerësimi për kancelarin gjerman vijon të bjerë – Der Spiegel


Vlerësimi i pëlqimit të kancelarit gjerman Olaf Scholz ka rënë edhe më shumë nga një shkëmb, me më shumë se dy të tretat e popullsisë të pakënaqur me punën e qeverisë së tij, sugjeron një sondazh i ri.

Vlerësimi i Scholz ka rënë në 30%, nga 44% në qershor, me liderin tani në vendin e 14-të për sa i përket popullaritetit midis politikanëve gjermanë, sipas një sondazhi nga instituti i kërkimit të opinionit “Verian”, i porositur nga revista “Spiegel” dhe i botuar të premten.

Vlerësimi i ministres së Jashtme Annalena Baerbock ra katër pikë në 42%, ashtu si ministrja e Brendshme Nancy Faeser, e cila tani është në 19%, nga 23% në qershor.

Ndërkohë, Marcus Soder, lideri i Unionit Kristian Social (CSU) dhe Sahra Wagenknecht, një deputete e krahut të majtë që ka kritikuar vazhdimisht ndihmën perëndimore për Ukrainën, u rritën me shtatë dhe tetë pikë në 48% dhe 38% përkatësisht.

Sipas sondazhit, politikani më popullor në Gjermani është presidenti Frank-Walter Steinmeier (60%), një ish-ministër i Jashtëm, roli i të cilit si kreu i shtetit është kryesisht ceremonial. Ministri i Mbrojtjes Boris Pistorius gëzon gjithashtu një nivel relativisht të lartë mbështetjeje, me 55% që e miratojnë punën që ai po bën.

Në përgjithësi, megjithatë, gjermanët duket se janë të pakënaqur me qeverinë, me rreth 70% që mendojnë se ajo po bën një punë ‘mjaft të keqe’ ose ‘shumë të keqe’.

“Der Spiegel” sugjeroi se shifrat e ulëta janë pjesërisht për shkak të qëndrimeve ndaj emigracionit. Rreth 65% besojnë se ka pasur ‘shumë’ emigracion në vend, ndërsa vetëm një e treta thonë se shuma është ‘shumë e vogël’ ose ‘e saktë’. Gjithashtu, 45% e të anketuarve janë pesimistë për gjendjen e tyre financiare në vitin e ardhshëm.

Sondazhi i “Verian” i bën jehonë një sondazhi të ngjashëm nga ARD-DeutschlandTrend në fillim të këtij muaji, i cili zbuloi se 74% e të anketuarve besojnë se Scholz po bën një punë të dobët si kancelar, me 77% që thonë se kanë pak ose aspak besim në drejtimin që ai po e çon vendin. Një sondazh nga “Forsa” në dhjetor sugjeroi se vetëm 10% e gjermanëve e konsiderojnë kancelarin si një udhëheqës të fortë.