Vendosni fjalën kyçe....

Filipinet goditen nga tërmeti 7.5 ballë, duke shkaktuar alarme për cunami


Një tërmet me magnitudë 7.5 goditi Mindanaon në Filipinet jugore të shtunën vonë, duke shkaktuar urdhra evakuimi për disa zona të vendit dhe për brigjet jugperëndimore të Japonisë për shkak të paralajmërimeve për valë cunami prej 1 metër ose më shumë.

Agjencia Filipine e Sizmologjisë Phivolcs tha se valët mund të godasin Filipinet deri në mesnatë (1600 GMT) dhe të vazhdojnë për orë të tëra, megjithëse nuk kishte raporte fillestare për dëme të konsiderueshme të valëve deri në atë kohë.

Sistemi i Paralajmërimit të Tsunamit tha se mund të ketë valë deri në 3 metra mbi nivelin e zakonshëm të baticës së lartë përgjatë disa brigjeve të Filipineve, megjithëse më pas tha se nuk kishte rrezik për një cunami.

“Bazuar në të gjitha të dhënat e disponueshme, kërcënimi i cunamit nga ky tërmet tani ka kaluar”, tha ai.

Phivolcs tha se njerëzit që jetojnë pranë bregut të provincave Surigao Del Sur dhe Davao Orientale duhet të “evakuohen menjëherë” ose “të lëvizin më larg në brendësi të tokës”.

“Anijet tashmë në det gjatë kësaj periudhe duhet të qëndrojnë në det të hapur në ujëra të thella derisa të këshillohet më tej,” tha ai.

Të dy provincat janë kryesisht rurale dhe jo me popullsi të dendur, ndryshe nga pjesët e tjera të Filipineve.

Transmetuesi japonez NHK tha se valët e cunamit deri në 1 metër pritej të arrinin në bregun jugperëndimor të Japonisë deri në orën 1:30 të mëngjesit të së dielës (1630 GMT të shtunën).

Phivolcs tha se nuk priste dëme të konsiderueshme nga vetë lëkundjet, por paralajmëroi për pasgoditje.

Zona tashmë është goditur nga më shumë se një duzinë pasgoditje, më e madhja me magnitudë 6.4, sipas Qendrës Sizmologjike Evropiane-Mesdhetare (EMSC).

Raymark Gentallan, shefi i policisë lokale të qytetit bregdetar Hinatuan pranë epiqendrës së tërmetit dhe që ka një popullsi prej rreth 44,000 banorësh, tha se energjia është ndërprerë që nga goditja e tërmetit, por ekipet e reagimit ndaj katastrofave nuk kanë monitoruar ende viktima apo dëme.

“Ne po evakuojmë njerëzit larg zonave bregdetare,” i tha ai Reuters.

Fotografitë e postuara në mediat sociale nga administrata lokale e Hinatuan treguan shumë banorë dhe radhë automjetesh që lëviznin drejt një toke më të lartë, me një strehë të madhe të zënë nga disa dhjetëra njerëz.

Tërmetet janë të zakonshme në Filipine, e cila shtrihet në “Unazën e Zjarrit”, një brez vullkanesh që rrethojnë Oqeanin Paqësor që është i prirur ndaj aktivitetit sizmik.