Vendosni fjalën kyçe....

Policia e Kosovës kryen kontrolle në të paktën 5 lokacione në komunat serbe


Policia e Kosovës ka kryer ditën e sotme kontrolle në të paktën pesë lokacione në tri komuna serbe në veri të vendit.  

“Operacioni po kryhet në lidhje me ngjarjet e fundit në fshatin Banjske,” tha policia në një deklaratë.  

Operacioni udhëhiqet nga njësitë përkatëse të policisë së Kosovës dhe në praninë e një prokurori në vend, shkruan AA

 “Me këtë rast, policia e Kosovës informon qytetarët se nuk duhet të shqetësohen. Policia zbaton urdhrin e gjykatës për kontroll në koordinim me Misionin e BE-së për Sundimin e Ligjit në Kosovë (EULEX) dhe KFOR (Forca e Kosovës e NATO-s),” shtoi policia.

Media lokale tha se kërkimet përfshinin pronat në pronësi të Milan Radoiçiç, zëvendëspresident i Listës Serbe, një parti politike e pakicës në Kosovë në qytetin verior Zveçan.  Të dielën, shp;përtheu një përleshje në fshatin Banjska në veri të Kosovës pranë kufirit serb kur një grup serbësh të armatosur bllokuan një urë me dy kamionë. 

Kujtojmë këtu se, një shkëmbim zjarri shpërtheu pasi grupi hapi zjarr ndaj policisë, duke lënë një polic të vdekur dhe një tjetër të plagosur.  Një numër i madh i forcave të sigurisë u dërguan në rajon dhe kalimi kufitar i Bërnjakut midis Kosovës dhe Serbisë u mbyll.  Kryeministri Albin Kurti pretendoi se grupi i armatosur serb udhëhiqej nga Radojçiç.

Zona ka qenë skena e trazirave që nga prilli, kur serbët etnikë bojkotuan zgjedhjet në Kosovën e veriut, pasuar nga protestat kundër zgjedhjes së kryebashkiakëve shqiptarë etnikë. 

Shqiptarët janë deri tani grupi më i madh etnik në Kosovë, pasuar nga serbët, me rreth gjysmën që jetojnë në veri të vendit.  Mes trazirave rreth zgjedhjeve, paqeruajtësit e NATO-s u vendosën, duke përfshirë një grup përforcimesh shtesë turke. 

Kosova shpalli pavarësinë nga Serbia në vitin 2008 dhe fitoi njohje nga shumë vende, përfshirë Turqinë. Por Beogradi nuk e ka njohur kurrë Kosovën dhe pretendon se territori i saj është ende pjesë e Serbisë.

VINI RE: Ky material është pronësi intelektuale e AA