Vendosni fjalën kyçe....

Borell: BE e gatshme të shqyrtojë ‘masat ndëshkuese’ kundër Serbisë mbi Kosovën


Shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell, tha të premten se BE-ja është gati të shqyrtojë “masa ndëshkuese” kundër Serbisë nëse vendi nuk përputhet me kërkesat e unionit.  

“Brukseli po monitoron nga afër nëse Serbia përmbush kërkesat e BE-së lidhur me qetësimin e tensioneve në veri të Kosovës dhe nëse gjykon se Beogradi nuk i respekton ato, është gati të shqyrtojë futjen e masave ndëshkuese kundër autoriteteve në Serbi,” tha Borrell, sipas transmetuesit rajonal N1.  Vërejtjet e Borrellit erdhën pas përleshjeve të fundjavës në pjesën veriore të vendit, të cilat lanë të vdekur një polic.

“Masat janë marrë në lidhje me Kosovën. Këto janë masa politike dhe financiare, ndër të cilat janë pezullimi i vizitave dhe ngjarjeve të nivelit të lartë, me përjashtim të dialogut të udhëhequr nga BE. Këto masa kanë ndikim edhe në mbështetjen financiare për Kosovën”, vijoi më tej ai.

“Pezullimi është i përkohshëm dhe i kthyeshëm dhe do të hiqet sapo të ketë de-përshkallëzim në fushë. Në të njëjtën kohë, ne jemi duke monitoruar nga afër nëse Serbia përmbush kërkesat e BE-së dhe në rast të mosrespektimit, BE-ja është gati të shqyrtojë masat”, shtoi  Borrell në një përgjigje me shkrim për pyetjet e mediave serbe. 

Letra e Borrellit nuk përmendte përleshjet që ndodhën midis një grupi të armatosur serb dhe policisë së Kosovës të dielën.

Megjithatë, ai shtoi se përpjekjet diplomatike po vazhdojnë dhe përleshjet në maj nuk duhet të përsëriten. 

“De-përshkallëzimi duhet të ndodhë tani, nga të dy palët. Aktet e dhunshme më 29 maj 2023, të cilat lanë të plagosur shumë nga trupat e Forcës së Kosovës (KFOR) të Organizatës së Traktatit të Atlantikut të Veriut, si dhe qytetarët, forcat e rendit, dhe mediat (gazetarët), janë krejtësisht të papranueshme dhe nuk mund të ndodhin përsëri në të ardhmen”, tha Borrell.