Vendosni fjalën kyçe....

“Serbët e Kosovës duhet të çlirohen nga Serbi” – Kurti


Kryeministri i Kosovës Albin Kurti ka thënë se serbët vendas “duhet të çlirohen nga Serbia”, duke akuzuar presidentin serb Aleksandar Vuçiç për shndërrimin e “Manastirit Ortodoks të Banjskës në Kullën e Jasharajve”, duke iu referuar një monumenti në Prekaz të ndërtuar për nder të familjes. vrarë në luftime gjatë Luftës së Kosovës në vitin 1998.

“Kosova është shtet demokratik dhe properëndimor: kushdo që integrohet jeton më mirë. Serbëve në Kosovë nuk u nevojitet çlirimi nga Republika e Kosovës, por nga instrumentet terroriste të Serbisë”, ka thënë Kurti në një postim në X.

“Vuçiç është i fiksuar pas komandantit të përgjithshëm të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Adem Jashari”, ka thënë Kurti.

Deri më tani, as qeveria serbe dhe as presidenti Vuçiç nuk i janë përgjigjur këtyre akuzave.

“Në takimin e 2 majit në Bruksel na tha se Milan Radojçiq do të bëhet Adem Jashari i serbëve, por duke qenë diktator nuk e kupton historinë: eposet dhe çlirimet nuk mund të fabrikohen e as të kopjohen”, tha Kurti.