Vendosni fjalën kyçe....

Arabia Saudite, ‘parajsa’ e re e futbollistëve


Kur u tha që klubi i Arabisë Saudite Al-Hilal  ka planifikuar të nënshkruajë një ofertë prej 1.1 miliardë dollarësh  me superyllin francez të futbollit Kylian Mbappé – duke përfshirë 332 milionë dollarë për klubin e tij, Paris Saint-Germain (PSG) dhe një paketë pagash 775 milionë dollarë për fituesin e Kupës së Botës, për vetëm një vit, kjo gjë u kritikua nga kritikët.

Mbappé mund t’i kishte thënë jo ofertës në korrik, por një muaj më vonë, Neymar Jr. i tha po Al-Hilal, pasi ylli brazilian u transferua nga PSG një sezon. tarifë transferimi prej rreth 98.5 milionë dollarë (90 milionë euro) plus shtesa, shkruan CNN. 

Sipas Deloitte, klubet e Ligës Pro të Arabisë Saudite, në një kohë transferimi rekord,(SPL) shpenzuan afërsisht 1 miliard dollarë, duke blerë 94 lojtarë të huaj nga ligat kryesore të Evropës,  Ligue 1 e Francës, La Liga e Spanjës, Seria A e Italisë, Bundesliga e Gjermanisë dhe Premier League angleze. Konkurrenca e mbushur me yje dhe me mirëbesim tregon seriozitetin e ambicieve të saj. 

Klubet saudite, disa prej të cilave janë marrë përsipër nga Fondi sovran i Investimeve Publike të vendit (PIF), tashmë kanë tërhequr disa nga emrat më të mëdhenj të sportit.

Duke tërhequr disa nga yjet më të mëdhenj të botës në shtetet e Gjirit, SPL dëshiron “të nxisë konkurrencën brenda dhe jashtë fushës”, megjithëse thekson se këta lojtarë do të ndihmojnë në zhvillimin e “talentëve të rinj saudit”.

Gjatë kësaj vere dritarja e transferimeve, PIF e kontrolluar nga qeveria rriti vlerën kumulative të këtyre katër klubeve gati pesë herë, duke i bërë ato më të vlefshmet në vend, sipas vlerësimeve të uebsajtit sportiv Transfermarkt.

Shumë yje të tjerë kryesorë i kanë thënë me padurim po SPL-së, veçanërisht fituesi i Topit të Artë të vitit 2022, Karim Benzema, duke iu bashkuar Al-Ittihad në fund të kontratës së tij me gjigantin spanjoll të futbollit Real Madrid.

Ndërsa dritarja e transferimeve evropiane po mbyllej , katër skuadrat në pronësi të PIF kanë shpenzuar rreth 900 milionë dollarë (835.1 milionë euro) për blerjen e lojtarëve elitë ndërkombëtarë, tregojnë të dhënat e Transfermarkt, të cilat i renditën në 20 klubet më të mira në botë sipas shpenzimeve të transfertave, së bashku me gjigantët e futbollit nga Anglia, Franca, Gjermania, Spanja dhe Italia. 

Vetëm Al Hilal pagoi më shumë se 378 milionë dollarë (353 milionë euro), më shumë se PSG dhe Arsenali, duke e bërë atë shpenzuesin e dytë më të madh këtë vit.