Vendosni fjalën kyçe....

OKB thotë se skandali i puthjes në Spanjë duhet të jetë ‘pika kthese’ për t’i dhënë fund seksizmit në sport


Skandali i puthjes të Spanjës duhet të jetë ‘pika kthese’ për t’i dhënë fund seksizmit në sport, thotë OKB, Pilar Alegna, ministre e Arsimit dhe Reyes Maroto, ish-ministre e Industrisë, Tregtisë dhe Turizmit, bëjnë deklarata për anëtarët e shtypit teksa marrin pjesë në një tubim të mbajtur në mbështetje. e Kombëtares Spanjolle të Futbollit për Femra në Sheshin Callao në Madrid, Spanjë më 28 gusht 2023, sipas Anadolu Agency .

OKB-ja i është bashkuar bisedës rreth skandalit të puthjeve të futbollit spanjoll, me shefin e të drejtave të bllokut duke thënë të martën se kjo duhet të jetë “një pikë kthese” për t’i dhënë fund abuzimit dhe seksizmit në sport.

“Gratë në sport vazhdojnë të përballen me ngacmime dhe abuzime seksuale – secila prej nesh ka përgjegjësinë të thërrasë dhe të sfidojë një abuzim të tillë. Ne bashkohemi me Jenni Hermoso të Spanjës”, tha Komisioneri i Lartë i OKB-së për të Drejtat e Njeriut Volker Turk në një postim në rrjetet sociale, duke iu referuar lojtares që u puth nga Luis Rubiales, kreu i pezulluar i federatës së futbollit të Spanjës.

Të hënën në mbrëmje, qindra mbështetës të saj mbushën një shesh të madh në Madrid, duke përdorur sloganin “Se Acabo” ose “Ka kaluar” për të bërë thirrje për t’i dhënë fund lidershipit të Rubiales, kulturës toksike në futbollin spanjoll dhe seksizmit në të gjithë shoqërinë.

Gjatë protestës, federata e futbollit të Spanjës po mblidhej për të vendosur se çfarë të bënte pasi FIFA pezulloi Rubiales për të paktën 90 ditë.

Të premten, Hermoso postoi një deklaratë duke thënë: “U ndjeva e pambrojtur dhe viktimë e një akti të shtyrë nga impulsi, seksist, i pavend, pa asnjë pëlqim nga ana ime”. Ajo gjithashtu tha se Rubiales dhe federata i bëri presion që të thoshte se ishte dakord për puthjen.

Vetëm disa ditë pasi shumë prej anëtarëve të saj i dhanë duartrokitje të vazhdueshme tiradës së Rubiales kundër armiqve të tij, “feministëve të rremë”, këmbënguljes së tij që Hermoso të pranonte puthjen dhe refuzimin e dorëheqjes, federata lëshoi një deklaratë unanime duke bërë thirrje për dorëheqjen e tij.

Deklarata bëri thirrje për “një fazë të re” për federatën që do të drejtohet nga krahu i djathtë i Rubiales, Pedro Rocha. Federata nuk trajtoi fatin e trajnerit të femrave Jorge Vilda, stafi i të cilit dha dorëheqjen të shtunën dhe që ekipi i femrave thotë se duhet të largohet. Federata gjithashtu mund të kishte votuar për largimin e Rubiales, por nuk shkoi aq larg.

Rubiales nuk është dëgjuar që nga fjalimi i tij bombë të premten, ku ai bërtiti “Unë nuk do të heq dorë!” pesë herë radhazi.

Dhe ndërsa djali i saj humbet pothuajse të gjithë aleatët e tij, nëna e Rubiales, Angeles Bejar, mbetet e mbyllur në një kishë në një grevë urie. Të hënën, ajo i tha agjencisë spanjolle të lajmeve Efe se djali i saj është viktimë e një gjueti shtrigash dhe “i paaftë” për të lënduar dikë dhe se ajo nuk do të hajë derisa ai të marrë drejtësi.

Ndërkohë, qeveria spanjolle po përpiqet të sanksionojë Rubiales, të sigurojë që ai të largohet përgjithmonë nga posti i tij dhe madje të ristrukturojë federatën spanjolle të futbollit për të korrigjuar çekuilibrin e saj gjinor.