Vendosni fjalën kyçe....

Puthi në buzë lojtaren gjatë festimeve, kërkon ndjesë shefi i Federatës Spanjolle (Video)


Puthja e një lojtareje femër në buzë pas fitores historike të Spanjës në Kupën e Botës për Femra ishte një gabim, ka pranuar presidenti i Federatës Mbretërore të Futbollit Spanjoll, Luis Rubiales.

Spanja mposhti Anglinë 1-0 në finale, e cila u zhvillua në Sydney, Australi të dielën, duke fituar titullin e saj të parë në Kupën e Botës. Rubiales me sa duket u ekzaltua nga suksesi pasi kamerat e kapën duke e kapur dhe puthur në gojë mesfushoren spanjolle Jennifer Hermoso gjatë ceremonisë së ndarjes së çmimeve menjëherë pas përfundimit të ndeshjes.

Ngjarja zemëroi disa përdorues në rrjetet sociale, të cilët po e akuzojnë shefin e futbollit për seksizëm, ku shumë prej tyre kërkojnë dorëheqjen e tij. Ministri i Kulturës dhe Sporteve i Spanjës, Miquel Iceta, i është bashkuar gjithashtu korit të kritikëve, duke thënë se veprimet e Rubiales ishin ‘të papranueshme’ në atmosferën e tanishme ‘të barazisë, të drejtave dhe respektit për gratë’.

Të hënën, RFEF, Federata Mbretërore e Futbollit Spanjoll, publikoi një videoklip në të cilin Rubiales kërkon falje për sjelljen e tij dhe ofron një shpjegim për të.

“Kam bërë një gabim, me siguri. Më duhet ta pranoj”, tha ai për puthjen.

“Në një çast të tillë emocioni, pa ndonjë qëllim të keq apo dashakeqësi, ndodhi ajo që ndodhi, në një mënyrë shumë spontane, pa asnjë qëllim të keq nga asnjëra anë.”

Si Hermoso ashtu edhe ai ‘e panë atë si diçka të natyrshme dhe normale’, pohoi shefi i futbollit.

“Por nga jashtë ka bërë bujë, sepse njerëzit janë ndjerë të lënduar nga kjo, ndaj më duhet të kërkoj falje; nuk ka alternativë”, shtoi ai.

Në një video të filmuar në dhomën e zhveshjes pas finales, Hermoso tha se ‘nuk i pëlqente’ ajo që bëri shefi i futbollit. Por në një intervistë tjetër, lojtarja e përshkroi puthjen si ‘një gjest reciprok krejtësisht spontan…për shkak të gëzimit të madh pas fitimit të Kupës Botërore’.