Vendosni fjalën kyçe....

SHBA thotë se Koreja e Veriut ‘nuk i përgjigjet thirrjeve’ për të negociuar lirimin e ushtarit amerikan


Koreja e Veriut nuk po i përgjigjet përpjekjeve për të negociuar lirimin e një ushtari amerikan që u largua përtej kufirit të saj të armatosur rëndë, thotë Uashingtoni.

Privati Travis King kaloi të martën Zonën e Çmilitarizuar (DMZ) që ndan Korenë e Veriut dhe atë të Jugut.

Pentagoni kishte kontaktuar Korenë e Veriut, tha një zëdhënës i Departamentit të Shtetit. “Kuptimi im është se ato komunikime nuk kanë marrë ende përgjigje.”

Nuk ka pasur asnjë fjalë nga Veriu për vendndodhjen e PV2 King ose fatin e tij, sipas BBC.

Kriza vjen në një kohë veçanërisht të tensionuar me Veriun. Marrëdhëniet me SHBA-në kanë rënë në vitet e fundit, pasi ajo ka testuar dhjetëra raketa gjithnjë e më të fuqishme të afta për të mbajtur koka bërthamore.

Në këshillën e saj të udhëtimit, SHBA u thotë qytetarëve të saj të mos udhëtojnë në Korenë e Veriut – një nga shtetet më të izoluara në botë – për shkak të “rrezikut serioz të vazhdueshëm të arrestimit” dhe “kërcënimit kritik të ndalimit të gabuar”.

Është e paqartë nëse PV2 King ka dezertuar apo shpreson të kthehet.

Ekspertët thonë se një ushtar i tillë i rangut të ulët do të kishte pak vlerë propagande dhe inteligjence, gjë që mund ta shtyjë Korenë e Veriut ta lirojë atë – por ajo që do të ndodhë me të mbetet shumë e pasigurt.

Mungesa e precedentit e bën të vështirë parashikimin e hapave të ardhshëm – kanë kaluar dekada që kur një ushtar amerikan dezertoi për herë të fundit në veri.

Fakti që Pheniani nuk po i përgjigjet përpjekjeve të SHBA-së për të komunikuar po shton pasigurinë.

PV2 King do të kthehej në SHBA nga Koreja e Jugut, ku ishte vendosur, për t’u përballur me masa disiplinore.

Por 23-vjeçari nuk hipi në aeroplan kur u nda me shoqëruesit e tij ushtarakë në aeroportin Incheon afër Seulit të martën dhe në vend të kësaj nisi një turne të prenotuar paraprakisht në kufi – detajet se si arriti ta bëjë këtë janë ende të paqarta.

Zyrtarët amerikanë të mbrojtjes thanë se ushtari kaloi “me dashje” në veri mbi një nga zonat më të fortifikuara në botë.

DMZ i ka ndarë të dy vendet që nga Lufta Koreane në vitet 1950, në të cilën SHBA mbështeti Jugun. Lufta përfundoi me një armëpushim, që do të thotë se të dy palët janë ende teknikisht në luftë. Dhjetëra mijëra trupa amerikane mbeten në jug.