Vendosni fjalën kyçe....

Sulm me raketa në kryeqytetin e Sirisë, dyshohet nga Izraeli – Media shtetërore


Mbrojtja ajrore rreth Damaskut u aktivizua herët të mërkurën me orën lokale, për të zmbrapsur një sulm raketor nga Izraeli, ka raportuar agjencia siriane e lajmeve SANA.

Një ‘sulm raketor izraelit’ synoi disa vende ‘në afërsi’ të Damaskut, tha SANA duke cituar burime ushtarake siriane. Sulmi filloi rreth 25 minuta pas mesnate, me raketa që vinin nga drejtimi i Lartësi Golan të pushtuar.

Mbrojtja ajrore siriane ‘kapi raketat dhe rrëzoi shumicën e tyre’, tha burimi i SANA, por ato që kaluan ‘çuan në plagosjen e dy ushtarëve dhe disa dëme materiale’.

Sipas Jerusalem Post, ky është sulmi i parë izraelit në Siri në dy javë. Në fillim të korrikut, avionët e IDF-së bombarduan objektiva në provincën Homs dhe goditën një bateri të mbrojtjes ajrore pranë Lartësive Golan

Sulmi më i fundit në Damask ishte pak më shumë se një muaj më parë, duke plagosur rëndë një ushtar sirian jashtë kryeqytetit.

Forca e Mbrojtjes e Izraelit nuk komenton sulmet, në përputhje me politikën e saj të gjatë për të mos diskutuar operacionet e kryera jashtë vendit. Avionët luftarakë izraelitë kanë bombarduar në mënyrë të përsëritur objektiva brenda Sirisë gjatë dekadës së fundit dhe kryeministri Benjamin Netanyahu dikur pranoi se ka pasur ‘qindra’ sulme.

Në rastet e rralla që IDF komenton mbi sulmet, pretendon se po godet objektivat iraniane dhe të Hezbollahut në operacione parandaluese vetëmbrojtëse kundër ndikimit në rritje të Teheranit në Siri.