Vendosni fjalën kyçe....

29 qytete dhe fshatra janë përmbytur nga dëmtimi i digës Kakhovka në Ukrainë


Dëmtimi i digës Kakhovka ka rezultuar në përmbytjen e 29 qyteteve dhe fshatrave përgjatë lumit Dnipro, thotë një ministër ukrainas, sipas BBC.

Mijëra njerëz janë evakuuar nga shtëpitë e tyre në rajonin Kherson pas shkeljes së djeshme.

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky thotë se qindra mijëra njerëz kanë mbetur pa ujë të pijshëm – dhe zyrtarët thonë se 42,000 njerëz janë në rrezik nga përmbytjet.

Kievi dhe Moska kanë akuzuar njëri-tjetrin për dëmtimin e digës – pretendime që të dy i mohojnë

Ndërkohë, forcat ukrainase kanë avancuar në “seksione të ndryshme të drejtimit Bakhmut”, tha zëvendësministri i mbrojtjes i vendit.

Rusia tha se kishte mposhtur sulmet ukrainase pranë qytetit, për të cilin është luftuar për muaj të tërë