Vendosni fjalën kyçe....

Kryeministri spanjoll shpall zgjedhje të parakohshme pas pengesave në zgjedhjet lokale


Kryeministri spanjoll Pedro Sanchez ka shpallur zgjedhjet e parakohshme parlamentare në korrik, disa orë pasi socialistët në pushtet pësuan pengesa të mëdha në zgjedhjet rajonale dhe lokale, sipas CNN.

Në një deklaratë televizive kombëtare, Sanchez tha se kishte informuar mbretin e Spanjës Felipe VI, kreun e shtetit, për të mbajtur zgjedhjet parlamentare më 23 korrik dhe se një mbledhje e jashtëzakonshme e kabinetit do të mbahej më vonë të hënën për të miratuar vendimin.

“E mora këtë vendim në dritën e rezultateve të zgjedhjeve të djeshme”, tha Sanchez.

Partia Popullore konservatore bëri fitime të mëdha në zgjedhjet e së dielës, duke mposhtur socialistët aktualë në shumë qeveri kyçe rajonale dhe të qytetit, duke përfshirë qeverinë rajonale të Valencias në lindje të vendit dhe bashkinë e Seviljes në jug.

Sanchez, 51 vjeç, u bë kryeministër në vitin 2018 pasi fitoi një votë mosbesimi në parlament kundër kryeministrit të atëhershëm konservator Mariano Rajoy.

Sanchez më pas fitoi zgjedhjet e përgjithshme në nëntor 2019, por nuk arriti një shumicë. Ai formoi një qeveri koalicioni me partinë e majtë Podemos, e cila gjithashtu pësoi pengesa në zgjedhjet lokale të së dielës.

Qeveria e Sanchez ka qenë një aleat i vendosur i Ukrainës, duke dërguar tanke, sisteme të mbrojtjes ajrore dhe ndihma të tjera në Kiev pas pushtimit të Rusisë. Brenda vendit ai ka shtyrë një axhendë progresive, duke përfshirë politikat për të drejtat e grave dhe një ligj për eutanazinë.

Kryeministri po bën “një lëvizje komplekse shahu”, tha për CNN Andres Villena, një profesor në Universitetin Complutense të Madridit.

Vendimi i Sanchez për të çuar përpara zgjedhjet mund të neutralizojë muajin e mjaltit për liderët e ardhshëm konservatorë” në zgjedhjet lokale, tha Villena.

Anëtarët e Forcave të Armatosura Spanjolle japin trajnime për personelin ushtarak ukrainas në funksionimin dhe mirëmbajtjen e tankeve të betejës Leopard, në Qendrën e Trajnimit San Gregorio në Zaragoza, Spanjë më 13 mars 2023.

Tanket spanjolle Leopard 2 janë rrugës për në Ukrainë, konfirmon ministri i Mbrojtjes

Villena tha se zgjedhjet e parakohshme shtojnë gjithashtu presionin ndaj kandidatit kombëtar të paprovuar Alberto Nunez Feijoo, i cili u bë kreu i Partisë Popullore vetëm vitin e kaluar.

Partia e tij fitoi votimin e së dielës, por nuk arriti mazhorancën në qeveri të ndryshme rajonale dhe lokale dhe sondazhi i parakohshëm në korrik gjithashtu mund të largojë Feijoo-n që të mos lejojë ata fitues konservatorë të bëjnë marrëveshje qeverisëse lokale me partinë e ekstremit të djathtë Vox, e cila gjithashtu shënoi fitime.

Njoftimi, shtoi Villena, ushtron gjithashtu presion mbi partinë e majtë Podemos, anëtarin më të vogël të koalicionit qeverisës të Sanchez, për të bërë marrëveshje për fushatën zgjedhore me një parti tjetër të majtë, Sumar, e cila mund të rrisë shanset për progresistët për të fituar mandate në korrik.