Vendosni fjalën kyçe....

Trump tallet me DeSantis, teksa ky i fundit i bashkohet fushatës për nominimin republikan


Donald Trump ka tallur Ron DeSantis pasi nisja e fushatës së guvernatorit të Floridës për nominimin presidencial republikan të vitit 2024 në një transmetim të drejtpërdrejtë në Twitter, u errësua nga defekte të shumta të mërkurën.

“Uau! Nisja e DeSanctus TWITTER është një katastrofë! E gjithë fushata e tij do jetë një fatkeqësi. Do e shihni.” – shkroi ish-presidenti në platformën Truth Social, duke përshtatur një version të shkurtuar të pseudonimit ‘DeSanctimonious’ që ai ka shpikur për të përshkruar guvernatorin republikan.

Në një postim të veçantë, Trump vlerësoi fushatën e senatorit Tim Scott, e cila u njoftua zyrtarisht të hënën.

Fushata DeSantis dorëzoi një dosje në Komisionin Federal të Zgjedhjeve të SHBA që konfirmonte kandidimin e tij për president të mërkurën pasdite, dhe disa orë më vonë ai e bëri njoftimin në Twitter Spaces. Megjithatë, prezantimi virtual u dëmtua nga probleme teknike, që do thotë se disa përdorues nuk ishin në gjendje të dëgjonin folësit ose të hynin në transmetimin e drejtpërdrejtë.

Sipas një sondazhi të Yahoo/YouGov, guvernatori i Floridës ishte disa pikë përqindje përpara Trumpit në garën për nominimin republikan deri në shkurt, sipas një sondazhi të Yahoo/YouGov, megjithëse ish-presidenti ka ecur përpara muajt e fundit.

Pavarësisht aktakuzës së tij për akuzat penale për falsifikimin e të dhënave të biznesit në qytetin e Nju Jorkut në fillim të prillit, Trump tani gëzon mbështetjen e 53% të votuesve republikanë krahasuar me 26% për DeSantis, tregoi një sondazh i CNN të mërkurën.

Trump ka kritikuar në mënyrë të përsëritur rivalin e tij kryesor, duke e quajtur DeSantis ‘jo besnik’ dhe një ‘globalist RINO. Ish-presidenti ka marrë gjithashtu meritën për DeSantis që u zgjodh si guvernator i Floridës në 2018.

DeSantis ka refuzuar të përfshihet në një luftë fjalësh me Trump, duke theksuar se ai nuk ‘e shpenzon kohën duke u përpjekur të njollosë republikanët e tjerë’. Guvernatori i Floridës këmbënguli se të gjitha përpjekjet e tij ishin të përqendruara në mposhtjen e presidentit demokrat, Joe Biden.