Vendosni fjalën kyçe....

Gazetari i Wall Street Journal, Evan Gershkovich lihet në paraburgim, pasi iu refuzua apeli për “arrest shtëpie”


Gazetarit të burgosur të Wall Street Journal, Evan Gershkovich, iu refuzua një apel për ndryshimin e kushteve të paraburgimit në një seancë gjyqësore në Moskë të martën, sipas CNN.

Shtetasi amerikan u arrestua në Rusi muajin e kaluar në shenjë të goditjes së Kremlinit ndaj mediave të huaja të lajmeve që kur ai pushtoi Ukrainën vitin e kaluar.

Gershkovich aktualisht po mbahet në një qendër paraburgimi në burgun famëkeq Lefortovo deri më 29 maj. Ai përballet me 20 vjet burg për akuzat e spiunazhit. Wall Street Journal ka mohuar me forcë akuzat për spiunim kundër Gershkovich.

Ai u paraqit në Gjykatën e Qytetit të Moskës për të kërkuar që paraburgimi i tij të ishte në arrest shtëpiak dhe jo në burg.

Ai u fotografua duke qëndruar në një kafaz xhami, duke qëndruar me krahë të palosur ndërsa gazetarët hynin në dhomë. Gershkovich buzëqeshte herë pas here, në kafazin e tij të qelqtë, ndërsa procedurat do të fillonin.

Ambasadorja e SHBA në Rusi, Lynne Tracy, është fotografuar duke qëndruar në të djathtë të kafazit me avokatë. Tracy tha se ajo foli me Gershkovich të hënën, dhe ai mbetet i fortë dhe është në gjendje të mirë shëndetësore.

Akuzat kundër Evan janë të pabaza dhe ne i bëjmë thirrje Federatës Ruse që ta lirojë menjëherë atë”, tha ajo, duke folur pasi gjykata mori vendimin e saj të martën.

Anëtarët e shtypit filmuan Gershkovich dhe më pas u larguan nga salla e gjyqit.