Vendosni fjalën kyçe....

Forcat izraelite vrasin palestinezin e dytë brenda një dite në Bregun Perëndimor


Një burrë u vra nga ushtarët izraelitë pasi një makinë në Bregun Perëndimor u përplas të shtunën, tha ushtria, në një përshkallëzim që kërcënonte t’i jepte fund një qetësie relative gjatë muajit të shenjtë të Ramazanit deri më tani, sipas The Guardian.

Vdekja e palestinezit erdhi më pak se 24 orë pasi një izraelit arab dyshohet se i rrëmbeu një armë një oficeri policie në kompleksin e xhamisë al-Aksa të Jerusalemit dhe e qëlloi atë përpara se të qëllohej për vdekje.

Ushtria tha se një “terrorist” kishte kryer një “sulm përplasjeje në afërsi të qytetit të Beit Ummar”, me një zëdhënës që konfirmoi për AFP vdekjen e sulmuesit të supozuar.

Mjekët e Magen David Adom thanë se tre burra u dërguan në spitalet në Jerusalem me plagë të rënda, të mesme dhe të lehta.

Në një deklaratë, Autoriteti Palestinez e identifikoi të vdekurin si Mohammed Baradyah, 23 vjeç.

Më herët të shtunën, policia tha se qëlloi për vdekje studentin e mjekësisë 26-vjeçare, Mohammed al-Asibi, një banor i fshatit beduin të Hura në Izraelin jugor.

Sipas policisë, Asibi kishte rrëmbyer një armë nga një oficer dhe e kishte qëlluar ndaj oficerëve të tjerë të policisë pranë Portës së Zinxhirit aty pranë, një pikë aksesi në kompleksin e xhamisë al-Aksa në qytetin e vjetër të Jeruzalemit lindor të aneksuar nga Izraeli.

Kalimtarët raportuan se kishin dëgjuar të shtëna me armë zjarri dhe një fotograf i AFP-së pa shumë policë të vendosur në Qytetin e Vjetër rreth orës 1 të mëngjesit.

Familja e Asibit kundërshtoi rrëfimin e policisë për vdekjen e tij dhe kërkoi të shihte pamjet e CCTV, raportuan mediat izraelite.

Raam, partia islamike e parlamentit izraelit, hodhi poshtë rrëfimin e policisë për ngjarjet dhe bëri thirrje për një hetim, duke përmendur pretendimet e dëshmitarëve që thanë se Asibi shkoi në ndihmë të një gruaje që ishte në një përleshje me policinë.

Organizata ombrellë që përfaqëson qytetarët arabë të Izraelit njoftoi një “grevë të përgjithshme dhe ditë zie” të dielën pas “ekzekutimit” të Asibit.

Policia i qëndroi versionit të saj të ngjarjeve dhe lëshoi një tjetër deklaratë të shtunën pasdite duke thënë se vendi i sulmit nuk ishte i mbuluar nga kamerat e vëzhgimit.

Një video e publikuar nga policia tregoi atë që përshkruhej si Asibi duke bluar vetëm rreth kompleksit. Një tjetër video tregonte njerëzit në Portën e Zinxhirit duke reaguar të frikësuar, me sa duket ndaj zhurmës së të shtënave.

Policia hodhi poshtë gjithashtu nocionin se ishte përfshirë një grua, duke thënë se Asibi “arriti vetëm”, me oficerët që dyshonin për praninë e tij në kompleks pas orëve të mbylljes.

Të shtënat ndodhën disa orë pasi dhjetëra mijëra palestinezë kishin mbushur kompleksin e xhamisë al-Aksa për lutjen e dytë të xhumasë të Ramazanit, e cila kishte kaluar paqësisht pavarësisht frikës së gjakderdhjes gjatë muajit të shenjtë.

Një rritje e dhunës në konfliktin izraelito-palestinez që nga fillimi i vitit ka ngritur frikën e gjakderdhjes gjatë Ramazanit.

Që nga fillimi i vitit, konflikti ka marrë jetën e 88 palestinezëve, duke përfshirë militantë dhe civilë, dhe një izraelit arab.

Katërmbëdhjetë izraelitë të tjerë, përfshirë anëtarë të forcave të sigurisë dhe civilë, dhe një ukrainas janë vrarë gjatë së njëjtës periudhë, sipas një raporti të AFP-së bazuar në burime zyrtare nga të dyja palët.