Vendosni fjalën kyçe....

Përplasje të ashpra në Paris në protestën kundër rritjes së moshës së pensionit (Video)


Një protestë për reformën e pensioneve në Paris degjeneroi në dhunë të martën, ndërsa grupet e rebelëve të maskuar u përleshën me policinë e armatosur rëndë.

Autoritetet thonë se rreth 100,000 njerëz marshuan në kryeqytetin francez, pasi zemërimi i publikut mbi planin e reformës së pensioneve të qeverisë nuk po ulet.

Marshimi filloi në mënyrë paqësore, por ndërsa turma iu afrua destinacionit të saj Place de la Nation në lindje të qendrës së qytetit, aktivistët të veshur me të zeza i vunë flakën një vitrine, duke bërë që policia të qëllonte turmën me shkopinj. Demonstruesit u mbrapsën me anë të shkopinjve dhe makinave ujëhedhëse.

 

Disa video të postuara në mediat sociale treguan oficerët duke u përplasur me grupe demonstruesish të cilët me sa duket nuk ishin të lidhur me rebelët e maskuar.

Demonstruesit në zona të tjera të qytetit dogjën kazanët e plehrave dhe shkaktuan dëmtime në një numër të panjohur vitrinash.

Autoritetet e qytetit thonë se 93,000 njerëz morën pjesë në protestë, nga 119,000 në një tubim të ngjashëm të enjten e kaluar. Gjithsej 740,000 njerëz protestuan në qytete dhe qytete në të gjithë Francën, tha Ministria e Brendshme.

 

Përpara tubimit, Ministri i Brendshëm Gerald Darmanin vendosi 13,000 policë shtesë në vende në të gjithë Francën, 5,000 prej tyre në Paris.

Duke njoftuar mobilizimin të hënën në mbrëmje, Darmanin tha se një forcë e tillë ishte e nevojshme ‘pasi më shumë se 1000 aktivistë radikalë’ po përgatiteshin për të nxitur dhunën në protesta.

 

Franca është goditur me protesta dhe trazira të vazhdueshme që kur Presidenti Emmanuel Macron anashkaloi parlamentin në fillim të këtij muaji për të miratuar një projektligj që rrit moshën e pensionit për shumicën e punëtorëve nga 62 në 64 vjeç.

Më shumë se 1 milion demonstrues dolën në rrugë anembanë Francës të enjten e kaluar dhe më shumë se 450 u arrestuan në Paris pas përleshjes me policinë dhe ndezjes së zjarrit. Të paktën 22 arrestime ishin bërë në Paris deri në mesditën e së martës, tha policia.