Vendosni fjalën kyçe....

Teknologjia e printerave 3D me lazer tashmë edhe mund të gatuajë


Studiuesit kanë përparuar teknologjinë e printimit 3D për dekada, duke përdorur teknikën e prodhimit për të prodhuar mallra të konsumit si mobilje dhe këpucë, organe njerëzore dhe madje edhe një raketë. Por a mund të aplikohet teknologjia industriale për të bërë një ëmbëlsirë plotësisht të pjekur që mund të fabrikohet në kuzhinën tuaj të shtëpisë?

Inxhinierët në Universitetin e Kolumbias vendosën të bëjnë pikërisht këtë. Sipas një studimi të botuar të martën në revistën NPJ Science of Food, një ekip përgatiti një qumështor vegan me shtatë përbërës, i cili u montua dhe gatuhej tërësisht nga një makinë printimi 3D dhe – në një risi të re – teknologji lazer.

Eksperimenti ishte një hap drejt zhvillimit të përdorimeve praktike për printimin 3D në ushqimet e montuara mekanikisht, thanë studiuesit. Makineritë e nevojshme për të krijuar dhe pjekur një ëmbëlsirë të printuar në 3D ekzistojnë tashmë – të paktën në laboratorin e Columbia Engineering në Nju Jork – por nuk ka ende një sasi të madhe librash gatimi atje që tregojnë se si mund të zbatohet teknologjia.

Nëse kjo (teknologji) do të dilte në treg, është si të kesh një iPod pa asnjë skedar MP3,” tha bashkëautori i studimit Jonathan Blutinger, një inxhinier mekanik dhe studiues postdoktoral në Laboratorin e Makinave Creative të Columbia Engineering. “Kështu që duhet të ketë një vend ku mund të shkarkoni receta, të krijoni recetat tuaja dhe të merrni pak frymëzim për atë që mund të bëni në të vërtetë me këtë makinë, në mënyrë që ajo të fillojë me të vërtetë në një mënyrë të madhe.”

Blutinger pranoi se koncepti i printimit 3D të ushqimit mund të jetë i pakëndshëm për njerëzit.

Ndoshta ka një stigmë që lidhet me këtë fjalë (printim 3D)”, tha ai për CNN.Zakonisht me printimin mendon për një proces industrial. (Por) është e rëndësishme të kuptosh se kjo nuk ndryshon nga gatimi normal, përveçse në vend që të presësh përbërësit dhe gjithçka të tillë, makina në thelb po e monton atë në formë paste.”

Çfarë ka të re?

Përdorimi i printimit 3D – i quajtur gjithashtu prodhim aditiv – për të krijuar ushqim nuk është një koncept i ri. Ekziston një kompani që përdor teknologjinë për të bërë biftek me bazë bimore dhe restorantet që shfaqen ofrojnë ushqime të prodhuara tërësisht nga printera 3D. Një startup prodhon sheqerna të printuara në 3D dhe kompania e saj mëmë prodhon makineri për sipërmarrës të tjerë.

Kyle von Hasseln, CEO i Sugar Lab dhe Currant 3D, tha në një email: “Ushqimi i printuar 3D mund të jetë shkatërrues për sa i përket shpërndarjes së ushqimit të trashëguar siç ishin serverët rajonalë në internetin e hershëm”.

Ajo që bie në sy në kërkimin e Columbia Engineering është se ajo përdor lazer për të gatuar ushqimin ndërsa printon.

“Përdorimi i lazerëve mund të jetë një zhvillim i rëndësishëm,” tha von Hasseln, “sepse nxehtësia që ato ofrojnë mund të nxisë një ndryshim faze nga paste në të ngurtë. Ky ndryshim fazor është kritik për pjekjen tradicionale, natyrisht – mendoni të vendosni një suffle. “

Krijimi i një fete torte ishte hapi tjetër në një përpjekje shumëvjeçare të Blutinger dhe kolegëve të tij për të zhvilluar ushqime të ndryshme me një numër më të madh përbërësish. Përpjekjet e tij filluan me të mësuarit se si të piqnin brumëra të ndryshëm me lazer dhe kanë evoluar në zhvillimin e një makinerie që mund të trajtojë 18 përbërës dhe të printojë dhe të pjekë ushqim në të njëjtën kohë.

Dhe ai tha se metoda është kërkuese, duke i lejuar kuzhinierët të përdorin sasi jashtëzakonisht të sakta përbërësish që mund të piqen ose ngrohen ndryshe nga momenti në moment.

Funksionon shkëlqyeshëm në shkallën milimetrike të printimit dhe ju mund ta kontrolloni atë me rezolucion shumë më të lartë se sa do të bënit (për shembull, me një furrë ose një furrë sobë,” tha ai.

Ekziston gjithashtu mundësia për të bërë ushqime sipas preferencave të një personi: “Ju mund të personalizoni çdo fetë të vogël (të tortës me djathë) nëse dëshironi.”

Për këtë studim, Blutinger dhe kolegët e tij eksperimentuan me një recetë vegane cheesecake, duke kombinuar pastë graham cracker dhe përbërës të tjerë për të krijuar një fetë të vetme, të personalizuar ëmbëlsirë me shije të tilla si qershi, banane, gjalpë kikiriku dhe lajthi. Një fetë mori rreth 30 minuta për t’u prodhuar.

Sa i përket shijes, Blutinger e krahasoi përvojën me vaktin e darkës me tre pjata të Willy Wonka – atë që shijon si supë, më pas mish viçi i pjekur dhe në fund një ëmbëlsirë me boronica.