Vendosni fjalën kyçe....

Ish-kryeministri pakistanez akuza qeverisë: Kërkon të më rrëmbejë e të më ekzekutojë


Ish-kryeministri pakistanez Imran Khan thotë se ‘qëllimi i vërtetë’ i policisë është ‘ta rrëmbejë dhe ta vrasë’ atë pasi forcat e sigurisë u përpoqën ta arrestonin të mërkurën, pavarësisht rezistencës nga qindra mbështetës të politikanit në qytetin lindor Lahore.

Khan, 70 vjeç, e bëri këtë pretendim në mediat sociale mes përleshjeve midis policisë dhe mbështetësve të tij jashtë rezidencës së tij, gjë që bëri që autoritetet të përdorin makina ujëhedhëse e gaz lotsjellës. Policia është tërhequr nga vendi i ngjarjes pas përplasjes, pasi Gjykata e Lartë e Lahore urdhëroi autoritetet të pezullojnë operacionin deri në orën 10 të mëngjesit me orën lokale të së enjtes.

“Është e qartë se pretendimi për ‘arrest’ ishte thjesht dramë, sepse qëllimi i vërtetë është rrëmbimi dhe vrasja,” shkroi ai në Twitter të mërkurën.

Khan kërkohet nga autoritetet pas lëshimit të dy urdhërarresteve për korrupsion të dyshuar në lidhje me shitjen e dhuratave shtetërore të marra gjatë kohës që ishte në detyrë, si dhe për komentet e bëra në lidhje me një gjyqtare femër.

Udhëheqësi i partisë Tehreek-e-Insaf u rrëzua nga pushteti në Islamabad vitin e kaluar dhe që atëherë është përfshirë në mosmarrëveshje ligjore pasi ai bën thirrje për zgjedhje të parakohshme në vend.

Megjithatë, Khan ka pohuar se komploti për ta arrestuar atë ‘nuk është sepse ka shkelur ndonjë ligj’, por për të siguruar që ai ‘nuk mund të konkurrojë në zgjedhje’.

Khan, i cili i mbijetoi një atentati në nëntor, u njoftua gjithashtu nga autoritetet për një urdhërarresti në javët e fundit pasi ai humbi datat e planifikuara të gjyqit, me këshilltarët e tij ligjorë duke përmendur shqetësimet e sigurisë. Përpjekja fillestare për ta arrestuar ishte e pasuksesshme, me policinë që tha se ai ‘ngurronte të dorëzohej’.