Vendosni fjalën kyçe....

KQZ nuk e regjistroi në zgjedhje, reagon Alibeaj: Zgjatime të politikës së vjetër po na pengojnë rrugën, nuk do ia dalin


 

Kryetari i komanduar i PD-së, Enkelejd Alibeaj ka reaguar pas vendimit të KQZ-së për të mos e regjistruar në zgjedhje për mungesë dokumentacioni.

Alibeaj thotë se vendimi ishte i ndikuar politikisht nga aktorë që nuk e duan PD-në në procesin e zgjedhjeve të 14 majit.

Alibeaj thotë se do vijojë rrugën ligjore që do çojë PD-në në zgjedhje ndërsa thekson se ata që kërkojnë ta ndalin në rrugën e nisur nuk do ia dalin.

Vendimi i paralajmëruar i Komisionerit të Zgjedhjeve është qartas i ndikuar politikisht nga aktorët politikë të interesuar që PD të mos regjistrohet në procesin e zgjedhjeve vendore të 14 majit. Sikundër e deklaroi dhe publikisht, zoti Celibashi e ka të pamundur të ndajë opinionet dhe tifozerinë personale nga faktet juridike. Për pasojë, vendimi i tij e zgjat pa fund dhe pa arsye të qenësishme regjistrimin e PD. Dukshëm, e madje deri në kufijtë e groteskut, komisioneri nisur vetëm për shërbim politik ndaj kundërshtarëve të PD, vendos ta përjashtojë nga zgjedhjet. Siç ndodhte këtu e 32 vjet më parë, kur ishte partia në pushtet ajo që lejonte ne zgjedhje vetëm satelitët e saj. Kjo marrëzi politike, si 32 vjet më parë, i ndodh sot Shqipërisë kur është vend i NATO-s dhe synon të jetë anëtar i BE-së!

Megjithëkëtë e si përherë do të vijojmë rrugën ligjore për të finalizuar përfaqësimin e PD në 14 maj. Çdo artificë ligjore apo arsye e stisur politike dhe aspak ligjore është thjesht rruga e dëshpëruar që zgjatime të politikës së vjetër në institucione kushtetuese të pavarura kanë zgjedhur për të na penguar në rrugën tonë. Nuk do ia dalin!!” shkruan Alibeaj.