Vendosni fjalën kyçe....

Shumë yje të muzikës s’do këndojnë në kurorëzimin e mbretit Charles – Media


Ylli i popit, Harry Styles thuhet se ka refuzuar një ofertë për të kënduar në kurorëzimin e ardhshëm të Mbretit Charles III. Styles është emri i fundit i madh që ka refuzuar koncertin, me sa duket për shkak të kalendarit të ngjeshur, me ekspertët mbretërorë që këmbëngulin se monarku britanik nuk do shpërfillet.

Charles III, i cili pasoi nënën e tij të ndjerë Mbretëresha Elizabeth II në fronin britanik pas mbretërimit të saj prej 70 vjetësh, do kurorëzohet më 6 maj, por thuhet se ka probleme me sigurimin e artistëve popullorë për ceremoninë.

Sipas gazetës ‘Sun’, edhe legjenda e popit Elton John dhe Spice Girls e kanë humbur këtë mundësi për shkak të angazhimeve të mëparshme. Raportet e mëparshme sugjeruan gjithashtu se Adele dhe Ed Sheeran kishin refuzuar ofertat për të kënduar.

Grupi britanik Take That do kryesojë kurorëzimin, por ish-anëtari i tij më i famshëm Robbie Williams, i cili u largua nga grupi në vitin 1995, me sa duket e ka përjashtuar mundësinë e një rikthimi për ngjarjen. Këngëtarët dhe motrat australiane Kylie dhe Dannii Minogue gjithashtu pritet të performojnë.

Fillimi i mbretërimit të mbretit është lënë në hije nga një skandal mbi kujtimet e djalit të tij të vogël, Princit Harry, në të cilin ai pretendonte se ishte ‘i nënshtruar valëve të abuzimit, racizmit dhe gënjeshtrave’ nga shtypi.

Ai dhe gruaja e tij amerikane Meghan Markle akuzuan gjithashtu anëtarët e familjes mbretërore për komente raciste për fëmijën e tyre në një intervistë me Oprah Winfrey në 2021.