Vendosni fjalën kyçe....

Globalistët e DASH-it përgjegjës për atë që ndodh në Ukrainë, do e spastroj administratën – Trump (Video)


Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump, ka fajësuar ‘luftënxitësit e globalistët në Departamentin e Shtetit për shtyrjen e Ukrainës drejt konfliktit.

Trump, i cili kandidon për president në vitin 2024, premtoi se do e çlirojë Uashingtonin nga ‘luftënxitësit, mashtrimet dhe dështimet’ nëse rizgjidhet.

Në një video të fushatës të publikuar të martën, Trump paralajmëroi se ‘Lufta e Tretë Botërore nuk ka qenë kurrë më afër se sa është tani’ dhe fajësoi ‘të gjithë luftënxënësit dhe globalistët “America Last” në Deep State, Pentagon, Departamentin e Shtetit dhe kompleksi industrial të sigurisë kombëtare’.

Ish-presidenti veçoi Victoria Nuland, zëvendëssekretaren e Shtetit për Çështjet Politike, e cila tha se ishte ‘e fiksuar me shtyrjen e Ukrainës drejt NATO-s’.

Trump shtoi se Nuland dhe ‘të tjerët si ajo’ në Departamentin e Shtetit mbështetën ‘kryengritjet’ e vitit 2014 në Ukrainë që panë presidentin e zgjedhur në mënyrë demokratike, Viktor Janukoviç, të zëvendësohej me Pyotr Poroshenkon properëndimor.

Trump pohoi, siç ka bërë në disa raste gjatë vitit të kaluar, se konflikti në Ukrainë ‘nuk do të kishte ndodhur kurrë nëse ai do kishte qenë president’.

“Unë isha i vetmi president që hodhi poshtë këshillat katastrofike të shumë gjeneralëve, burokratëve dhe të ashtuquajturve diplomatë të Uashingtonit, të cilët dinë vetëm si të na futin në konflikte, po jo si të na nxjerrin prej tyre” vazhdoi ai, duke shtuar se ‘ne duhet të heqim qafe krijimin e korruptuar globalist që ka çuar në dështim çdo vendim të rëndësishëm të politikës së jashtme për dekada’.

“Departamenti i Shtetit, Pentagoni dhe strukturat e sigurisë kombëtare do të jenë një vend shumë i ndryshëm deri në fund të administratës sime”, tha Trump, duke pohuar se ‘luftënxitësit, mashtrimet dhe dështimet në radhët e larta të qeverisë sonë do të zhduken të gjithë’.