Vendosni fjalën kyçe....

“Gënjeshtar” – Biden fishkëllehet e ndërpritet nga republikanët gjatë fjalimit në Kongres (Video)


Presidenti i SHBA Joe Biden u ndërpre nga brohoritjet dhe bërtitjet gjatë fjalimit të tij për gjendjen e shtetit në Kongres, me republikanen Marjorie Taylor Greene që e quajti atë ‘gënjeshtar’ pasi ai kritikoi axhendën ekonomike të Republikanëve.

Duke vënë theks të madh në politikat e tij të brendshme, Biden mbrojti përpjekjet e administratës së tij kundër inflacionit, papunësisë, ndryshimeve klimatike, Covid-19 dhe një sërë çështjesh të tjera gjatë fjalimit të së martës, duke akuzuar në një moment ligjvënësit republikanë për komplot për t’i dhënë fund përfitimeve të mirëqenies për amerikanët.

“Disa nga miqtë e mi republikanë duan të marrin peng ekonominë, e kuptoj, edhe pse nuk pajtohem me planet e tyre ekonomike. Të gjithë ju në shtëpi duhet të dini se cilat janë ato plane,” tha ai.

“Në vend që t’i bëjnë të pasurit të paguajnë pjesën e tyre të drejtë, disa republikanë duan që Medicare dhe Sigurimet Sociale të mungojnë”.

Komenti shkaktoi menjëherë një zhurmë, me republikanët që bërtisnin me zë të lartë dhe i fërshëllenin presidentit, i cili u përpoq të qetësonte turmën e zemëruar.

“Unë nuk po them se është shumica prej jush,” vazhdoi ai, duke ofruar një kopje të një propozimi të Republikanëve mbi përfitimet e Medicare dhe Sigurimeve Shoqërore për ‘këdo që dyshon’.

 

Në mes të zhurmës, kongresmenia Greene u dëgjua duke bërtitur ‘gënjeshtar’ drejt podiumit. Ligjvënësit e tjerë u bashkuan, megjithëse disa, si kreu i shumicës së Kongresit, Kevin McCarthy, u përmbajtën nga përçarja e hapur dhe thjesht tundën kokën në shenjë mosmiratimi.

Ndërsa u përqendrua kryesisht në çështjet ekonomike dhe problemet brenda vendit, fjalimi i Biden preku edhe çështjet e jashtme, duke deklaruar se SHBA-ja do vazhdojë të kërkojë ‘konkurrencë’ të ashpër me Kinën.

“Para se të vija në detyrë, historia ishte se si Republika Popullore e Kinës po rriste fuqinë e saj dhe se si Amerika po dështonte në botë. Jo më”, tha ai, duke shtuar: “Sot, ne jemi në pozitën më të fortë në dekada për të konkurruar me Kinën apo këdo tjetër në botë”.

Presidenti vuri në dukje se administrata e tij do të bashkëpunonte me Pekinin kudo që të ishte e mundur, por këmbënguli ‘nëse Kina kërcënon sovranitetin tonë, ne do të veprojmë për të mbrojtur vendin tonë, dhe e bëmë’, duke iu referuar rrëzimit të fundit të një baloni kineze në lartësi të madhe që kaloi mbi SHBA.

Uashingtoni ka sugjeruar se pajisja mund të ketë qenë e destinuar për mbikëqyrje, megjithëse zyrtarët kinezë e kanë hedhur poshtë akuzën.