Vendosni fjalën kyçe....

Ushtria amerikane vret zyrtarin e lartë të Shtetit Islamik në Somali me urdhër të presidentit Biden


Forcat amerikane kanë vrarë një udhëheqës të Shtetit Islamik, Bilal al-Sudani, dhe 10 prej operativëve të tij në Somalinë veriore, thonë zyrtarët amerikanë.

Ai u vra pasi forcat speciale amerikane bastisën një kompleks shpellash të largët malore me shpresën për ta kapur, shkruan BBC.

“Al-Sudani ishte përgjegjës për nxitjen e pranisë në rritje të ISIS në Afrikë,” tha Sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin.

Analistët thonë se fakti që trupat amerikane u dërguan me urdhër të presidentit Joe Biden të vrasin ose kapin Sudanin, në vend që të përdorin një sulm me dron më pak të rrezikshëm, tregon rëndësinë e tij.

Detaje rreth natyrës së operacionit nuk janë bërë të ditura, megjithatë ushtarët u dërguan me helikopter, sipas New York Times me Sudanin të vrarë pas një përleshjeje me armë.

Operacioni vjen pasi Presidenti Biden ridislokoi qindra trupa amerikane në vend pasi paraardhësi i tij, Donald Trump, i tërhoqi ato. Megjithatë, ato forca thuhet se janë atje vetëm për të trajnuar ushtarë somalezë, në vend që të kryejnë operacione.

Vitet e fundit, grupi i Shtetit Islamik thuhet se ka zgjeruar aktivitetet e tij në disa vende afrikane, duke përfshirë Mozambikun dhe Republikën Demokratike të Kongos.

Megjithatë, Shteti Islamik është një grup relativisht i vogël në Somali, me grupin e lidhur me Al-Kaedën, al-Shabab shumë më të spikatur – ai kontrollon shumë zona jugore.

Para se t’i bashkohej Shtetit Islamik, Sudani dyshohet se ka bërë punë operative për al-Shabab, duke ndihmuar me trajnimin e luftëtarëve.

Ai akuzohet se ka luajtur një “rol financiar me aftësi të specializuara që e bënë atë një objektiv të rëndësishëm për veprimet kundër terrorizmit të SHBA”, tha një zyrtar anonim amerikan për agjencinë e lajmeve AFP.

IS Somalia është një nga degët më të vogla të grupit – duke marrë përsipër 32 sulme në vitin 2022, kryesisht në kryeqytetin e Mogadishu.

Një raport i OKB-së nga viti i kaluar vlerësoi se numri i luftëtarëve të Shtetit Islamik në Somali ishte rreth 200 deri në 280 dhe se vendi përdoret si një bazë e rëndësishme për të financuar aktivitetin e IS në Irak dhe Levant, por kjo nuk është verifikuar në mënyrë të pavarur nga BBC. .

Vetëm javën e kaluar IS publikoi një video të rrallë propagandistike nga dega e tij në Somali, e cila tregonte pamjet luftarake të përleshjeve me forcat somaleze në një rajon malor në rajonin verilindor të Barit.

Bastisja vjen më pak se një javë pasi SHBA tha se një sulm me dron kishte vrarë 30 militantë të al-Shabab.

Në muajt e fundit, forcat pro-qeveritare në Somali kanë bërë përparim kundër al-Shabab.