Vendosni fjalën kyçe....

Atentati ndaj ish-prokurorit Ndoji e ‘Rrumit’, policia zbulon hollësitë e operacionit, 5 të arrestuar e 4 në kërkim (Video)


Policia ka dhënë hollësi lidhur me operacionin ku janë arrestuar pesë persona, lidhur me atentatin e 1 nëntorit 2019 ndaj ish-prokurorit Arjan Ndoji e Aleksandër Lahos (Landi Muharremi) i njohur edhe si ‘Rrumi’ i Sukthit.

Në pranga kanë rënë 54-vjeçari Bashkim Haxhiaj, 38-vjeçari Marsel Deçka dhe një 40-vjeçar me iniciale G.N., të tre banues në Durrës si dhe 29-vjeçari E.S. e 45-vjeçari J.P. banues në Tiranë, ndërsa katër persona të tjerë janë shpallur në kërkim.

Gjatë operacionit të koduar ‘Komploti’ janë sekuestruar 1 armë gjahu, 1 jelek antiplumb, 2 jelekë shpëtimi, dylbi me rreze të largët, 5 automjete, 4 milionë lekë, 6 aparate celulare, 50 kontrata shit-blerjeje pronash, dokumente, 11 ora dore të markave të shtrenjta dhe sende të tjera të ndryshme.

Atentati ndaj ish-prokurorit Ndoji e ‘Rrumit’ ndodhi te Mbikalimi i Shkozetit në autostradën Tiranë-Durrës më 1 nëntor 2019.

Ndaj mjetit tip ‘Mercedes-Benz’ me të të cilin udhëtonin u qëllua me breshëri, ndërsa i vdekur mbeti shoferi Andi Maloku.

Lidhur me atentatin deri tani të akuzuar jaë Redjan Rraja e Ariol Halili. Prokurori Ndoji u përjashtua nga sistemi i drejtësisë në maj 2022 pasi u shkarkua në vetting.

Njoftimi

“Finalizohet operacioni policor i koduar “Komploti”, për zbardhjen dhe dokumentimin me prova ligjore të një ngjarjeje të rëndë kriminale, të ndodhur në vitin 2019.

Operacioni u zhvillua në Tiranë, Durrës dhe Fushë Krujë.

Operacioni, nga Drejtoria Hetimore në Departamentin e Policisë Kriminale në DPPSH, në bashkëpunim me Drejtorinë e Forcës së Posaçme Operacionale, FNSH dhe Repartin Special Renea, nën koordinimin e SPAK-ut.

Ekzekutohen masat e sigurisë “Arrest në burg”, për 5 shtetas. Shpallen në kërkim 4 shtetas të tjerë.

Sekuestrohen 1 armë gjahu, 1 jelek antiplumb, 2 jelekë shpëtimi, dylbi me rreze të largët, 5 automjete, 4 milionë lekë, 6 aparate celulare, 50 kontrata shit-blerjeje pronash, dokumente, 11 ora dore të markave të shtrenjta dhe sende të tjera të ndryshme.

Gjatë këtij operacioni, u zhvilluan kontrolle në 11 banesa, në Tiranë, Durrës dhe Fushë Krujë.

Në vijim të hetimeve të thelluara për zbardhjen dhe dokumentimin e plotë ligjor të një ngjarjeje të rëndë kriminale, të ndodhur në datën 1 nëntor 2019, në Shkozet, Durrës, bazuar në provat e siguruara, Drejtoria Hetimore në Departamentin e Policisë Kriminale në DPPSH, në bashkëpunim me Drejtorinë e Forcës së Posaçme Operacionale, FNSH dhe Repartin Special Renea, ka organizuar dhe zhvilluar operacionin policor të koduar “Komploti“.

Gjatë këtij operacioni janë ekzkutuar masat e sigurisë “Arrest në burg”, të caktuara nga Gjykata e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, për shtetasit:B.H., 54 vjeç, M. D., 38 vjeç dhe G. N. alias K. N., 40 vjeç, të tre banues në Durrës;

E.S., 29 vjeç dhe J. P., 45 vjeç, të dy banues në Tiranë.

Gjithashtu, janë shpallur në kërkim 4 shtetas të tjerë, të dyshuar si bashkëpunëtorë me 5 shtetasit e arrestuar. Vijon puna për kapjen e tyre.

Materialet procedurale i kaluan SPAK-ut, për veprime të mëtejshme, për veprat penale “Vrasja e funksionarëve publikë”, mbetur në tentativë (ndaj shtetasit A. N.), “Vrasja në rrethana të tjera cilësuese” (me pasojë vdekjen e shtetasit A. M. dhe mbetur në tentativë ndaj shtetasit A. L.), “Sigurimi i kushteve dhe i mjeteve materiale për të kryer vrasje”, “Mbajtja pa leje dhe prodhimi i armëve, armëve shpërthyese dhe i municionit” dhe “Vjedhja”, më shumë se një herë, të kryera në bashkëpunim, në formën e grupit të strukturuar kriminal.”