Vendosni fjalën kyçe....

Zv.presidentja e Kolumbisë shmang atentatin – Media


Zëvendëspresidentja kolumbiane Francia Marquez tha të martën se ekipi i saj i sigurisë kishte penguar një përpjekje për ta vrarë atë me një bombë në anë të rrugës. Zbulimi erdhi disa ditë pasi Presidenti Gustavo Petro njoftoi një armëpushim në konfliktin e armatosur prej dekadash të vendit.

Pajisja u zbulua në një rrugë që të çon në shtëpinë e familjes së Marquez në fshatin Yolombo të hënën, shkroi zëvendëspresidentja në një postim në Tëitter. Agjentët e zbatimit të ligjit kryen një shpërthim të kontrolluar të pajisjes menjëherë pasi e gjetën atë, shtoi ajo.

Marquez postoi fotografi të pajisjes, së bashku me një raport policie që thoshte se përmbante midis shtatë dhe nëntë kilogramë nitrat amoniumi dhe pluhur alumini, përbërës që kur përzihen krijojnë një eksploziv të fuqishëm të quajtur ammonal. Paketa përmbante gjithashtu ‘pluhur dhe copëza’, thuhej në raport.

Një ish-aktiviste mjedisore, Marquez i ka mbijetuar më herët një tjetër atentati, kur persona të armatosur hapën zjarr në një takim që ajo po merrte pjesë në vitin 2019.

Marquez u zgjodh së bashku me ish-luftëtarin gueril të majtë, Gustavo Petro, në qershor, me çiftin në krye të qeverisë së parë majtiste të Kolumbisë. Në natën e Vitit të Ri, Petro njoftoi një marrëveshje armëpushimi midis qeverisë dhe pesë grupeve të mëdha të armatosura.

Këto grupe, së bashku me dhjetëra të tjerë, kanë luftuar për pushtet politik dhe kontrollin e prodhimit të kokainës që nga mesi i viteve 1960 në një konflikt që ka marrë rreth 450,000 jetë, sipas një raporti të botuar korrikun e kaluar nga një komision i emëruar nga qeveria.

Tani për tani është e paqartë se kush qëndron pas tentativës së sulmit me bombë ndaj Marquez.