Vendosni fjalën kyçe....

Kryetari i bashkisë së Stambollit dënohet me burg për fyerje


Një gjykatë turke ka dënuar kryebashkiakun e Stambollit me më shumë se dy vjet burg dhe e ka ndaluar atë nga politika në një lëvizje që mbështetësit e tij e përshkruan si një përpjekje të motivuar politikisht për të mënjanuar një rival të profilit të lartë të presidentit, Recep Tayyip Erdoğan.

Ekrem İmamoğlu u dënua me dy vjet, shtatë muaj e 15 ditë burg pasi i quajti anëtarët e këshillit suprem zgjedhor të Turqisë “budallenj” në një deklaratë për shtyp tre vjet më parë.

İmamoğlu nuk mori pjesë në asnjë seancë gjyqi apo dënim dhe pritet të apelojë kundër vendimit. Apeli do ta lejonte atë të qëndronte në detyrë ndërkohë, por ai do të mbetej i rënduar nga seancat gjyqësore deri në një vit e gjysmë ndërsa vendi shkon drejt zgjedhjeve të përgjithshme.

Vendimi përfaqëson hapin e fundit në një goditje ndaj figurave kryesore nga Partia Popullore Republikane (CHP), sfiduesi kryesor i Erdoganit në votim, i cili pritet brenda gjashtë muajve. Në fillim të këtij viti, Canan Kaftancıoğlu, kreu i degës së CHP-së në Stamboll, u ndalua nga politika dhe u dënua me pesë vjet burg me akuzën për fyerje të Republikës së Turqisë dhe Erdogan në tweet-et që e akuzonin për vjedhje.

Në janar, një gjykatë do të vendosë nëse do të ndalojë partinë Demokratike Popullore Kurde (HDP) me shumicë kurde nga politika.

“Vullneti i 16 milionë Stambollitëve është në gjyq”, deklaroi zyra e kryetarit pak përpara dënimit të İmamoğlu. “Ata po kërkojnë të privojnë kryetarin e Stambollit nga të drejtat e tij politike”.

İmamoğlu erdhi në pushtet me një valë mbështetjeje në vitin 2019, duke fituar dy herë, pasi rezultati fillestar u anulua nga këshilli zgjedhor pas ankesave të AKP-së. Në një deklaratë për shtyp atë vit, İmamoğlu tha: “Kur marrim parasysh atë që ndodhi atëherë, ata që anuluan zgjedhjet e 31 marsit janë budallenj.” Ky ishte komenti që nxiti edhe padinë ndaj tij.

Fitorja e İmamoğlu në 2019 i dha CHP-së kontrollin e qytetit më të madh të Turqisë, i cili përbën 40% të PBB-së së vendit, në një goditje simbolike për Erdoganin, i cili më parë mbante të njëjtin pozicion përpara se të hiqej nga posti dhe të burgosej me katër muaj për nxitje fetare urrejtje.