Vendosni fjalën kyçe....

Zjarr në Ministrinë e Financave të Malajzisë ndërsa qeveria e re fillon hetimin për korrupsion


Një zjarr shpërtheu në Ministrinë e Financave të Malajzisë vetëm disa orë pasi qeveria e re e vendit mori detyrën duke premtuar se do të çrrënjoste korrupsionin e supozuar të paraardhësit të saj. Ekipi i Zjarrfikësve konfirmoi në një njoftim për shtyp se zjarri shpërtheu rreth orës 2:26 pasdite me orën lokale në dhomën e plehrave të godinës.

Nuk u raportua për të lënduar, konfirmoi deklarata dhe zjarri nuk u përhap përtej pikës së origjinës në bllokun verior të ndërtesës së Thesarit. Ndërtesa ndodhet brenda kompleksit administrativ të Ministrisë së Financave.

“Zjarri u shkaktua nga mbeturinat e ngurta në një vendgrumbullim. Ai u vu nën kontroll dhe nuk pati të lënduar.” – tha një burim i zjarrfikësve dhe shpëtimit për Free Malaysia Today.

Mësohet se flakët janë vënë re nga një punonjës i mirëmbajtjes elektrike. Një zyrtar u tha mediave lokale se ato ka të ngjarë të kenë ndodhur pasi shkëndija nga punimet e rinovimit ranë në një grumbull letrash në vendin e grumbullimit të mbeturinave. Një raport zyrtar nga autoritetet për shkakun e zjarrit nuk është bërë ende i ditur.

Ndërsa zjarri nuk u duk se shkaktoi shumë dëme, rënia e tij ngre disa pikëpyetje pasi erdhi vetëm një ditë pasi kryeministri i sapozgjedhur Anëar Ibrahim njoftoi se do të rishikonte miliarda dollarë projekte qeveritare të miratuara nga paraardhësi i tij, Muhyiddin Yassin për korrupsion të mundshëm.

Anëar akuzoi paraardhësin e tij në një konferencë shtypi të hënën se ka anashkaluar hapat e nevojshëm rregullatore dhe ka dhënë kontrata për projekte të ndryshme me vlerë miliarda dollarë.