Vendosni fjalën kyçe....

“Plakush i hutuar, i kapur nga teoritë e konspiracionit” – Ky është princi gjerman i arrestuar për komplotin për grusht shteti


Të tjera detaje nga komploti për grusht shteti në Gjermani. Policia gjermane ka kryer një operacion në mbarë vendin kundër një rrjeti të dyshuar militantësh të komplotistëve që nga mëngjesi i së mërkurës.

Të dyshuarit thuhet se kanë planifikuar një përmbysje të Republikës parlamentare federale dhe vendosjen në pushtet të princit Heinrich XIII nga Shtëpia Reuss, e cila sundoi pjesë të Gjermanisë deri në vitin 1918.

Thuhet se ata e quajnë veten “Bashkimi Patriotik” ose “Këshilli” dhe kanë planifikuar një përmbysje të dhunshme në Gjermani.

Grupi refuzon shtetin modern gjerman dhe dëshiron ta zëvendësojë atë me Perandorinë e vjetër Gjermane, e cila u formua në 1871 dhe u shemb në fund të Luftës së Parë Botërore.

Sipas informacioneve të MDR, prokuroria federale ka rreth 50 të dyshuar në kuadrin e hetimit. Tashmë janë arrestuar 25 të dyshuar, përfshirë Heinrich XIII.

Gjithashtu, do të kontrollohen edhe 130 banesa dhe prona komerciale. Thuhet se 2 mijë e 400 oficerë policie janë vendosur në mbarë vendin, duke përfshirë të gjitha njësitë speciale federale dhe shtetërore.

Princi donte të merrte përsipër qeverinë

Siç raportojnë mediet gjermane duke iu referuar të dhënave të Policisë, Princi Heinrich XIII planifikohej të vihej në krye të qeverisë së re në rast të një kapjeje të dhunshme të pushtetit. 71-vjeçari dyshohet se ka luajtur një rol udhëheqës në planet e grushtit të shtetit. Thuhet se ai ka vepruar edhe si grumbullues fondesh për Bashkimin Patriotik.

Bastisje në shtëpizën e gjuetisë së princit

Princi ka vite që zotëron një shtëpizë gjuetie pranë Bad Lobenstein në distriktin Saale-Orla, të cilën e vizitonte herë pas here. Për këtë arsye, kalaja dhe ambientet e tjera banesore e biznesore janë kontrolluar nga policia. Henri XIII vetë jeton në Frankfurt am Main, ku ka një apartament dhe një zyrë.

Në adresën e tij në Bad Lobenstein ka kompani korporative dhe një kompani sipas ligjit civil. Sipas hulumtimit të MDR, një shteg të çon në një kompani të kufizuar britanike, e cila është e vendosur në Londër si një kompani e menaxhimit të aseteve. Nuk dihet ende nëse fonde për “Bashkimin Patriotik” janë mbledhur përmes kësaj strukture kompanie.

Incidenti i princit në verë

Princi bëri bujë në mbarë vendin vetëm gjatë verës. Ai ishte i pranishëm në një pritje të kryetarit tashmë të pezulluar të Bad Lobenstein, Thomas Weigelt (i pavarur). Në këtë pritje ndodhi një incident, ku një reporter i “Ostthüringer Zeitung” u pengua dhunshëm të filmonte dhe u sulmua fizikisht nga Weigelt. Princi Heinrich XIII ishte i përfshirë në këtë incident.

Më pas lidhur me ngjarjen foli kreu i Shtëpisë së Reuss, Heinrich XIV duke u distancuar nga i afërmi i tyre. Ai shpjegoi se Henri XIII ishte një i afërm i largët dhe që u largua nga familja Reuss 14 vjet më parë. Zëdhënësi i Shtëpisë Reuss i tha MDR në fund të gushtit të këtij viti se ai ishte një plak “pjesërisht i hutuar” i cili ishte kapur nga “keqkuptimet e teorisë së konspiracionit“.

Anëtarët e grupit thuhet se janë armatosur

Sipas informacioneve të MDR nga qarqet e sigurisë, princi konsiderohet si një mbështetës i supozuar i skenës së qytetarëve të Rajhut, i cili thuhet se ka qenë një pjesë e rëndësishme e grushtit të shtetit të planifikuar. Një krah ushtarak i “Bashkimit Patriotik” duhej të siguronte suksesin e planeve të grupit. Prandaj, një numër anëtarësh dyshohet se kanë blerë armë dhe municione. Duhet të ketë referenca edhe për stërvitjet ushtarake. Në grup duhet të ketë edhe policë dhe anëtarë të Bundeswehr-it.

Si nisi hetimi?

Shkasë ishin hetimet ndaj një rrjeti tjetër komplotistësh. Ky rrjet ishte “Patriotët e bashkuar“, drejtuesit e të cilëve ishin arrestuar në mbarë vendin, përfshirë në Saksoni. Ndër të tjera, ata kishin planifikuar të rrëmbyen Ministrin Federal të Shëndetësisë Karl Lauterbach (SPD).

Për këtë rast, Prokurori i Përgjithshëm i Koblenz-it po heton gjithsej dymbëdhjetë burra dhe gra. Sipas një zëdhënësi, ata donin të shkaktonin një ndërprerje mbarëkombëtare të energjisë elektrike duke sulmuar nënstacionet dhe linjat elektrike për të shkaktuar kushte të ngjashme me luftën civile dhe duke rrëmbyer politikanë si Lauterbach.

Gjatë këtyre hetimeve, hetuesit hasën në rrjetin tjetër dhe në dukje shumë më të madh, “Bashkimi Patriotik”. Sipas hulumtimit të MDR, thuhet se ka pasur një mbivendosje në personel midis dy grupeve. Më pas këtë çështje e mori përsipër Prokurori i Përgjithshëm.